דר’ משה דודאי – ניתוח בקע בשיטה לפרוסקופית עם החלמה מהירה

מה זה ניתוח בקע

ניתוח בקע הוא הליך המתקן מצב בו איברים פנימיים או רקמות בולטים דרך שרירי הבטן. הניתוח יכול להתבצע כניתוח פתוח או תיקון בקע לפרוסקופי, בהתאם למומחיות המנתח. רוב ניתוחי הבקע הם פרוצדורות אמבולטוריות (זאת אומרת ניתוח מתוכנן ולא חירום), אך לפעמים חולים עשויים להזדקק לבלות לילה אחד או יותר בבית החולים לצורך השגחה והחלמה ראשונית. לאחר הניתוח, המטופלים עלולים לחוות כאב, עייפות ואי נוחות, אך הם יכולים לצפות לחזור ללוח הזמנים הרגיל של פעילות גופנית תוך מספר ימים או שבועות. החלמה מלאה מניתוח בקע יכולה להימשך ארבעה עד שישה שבועות, ויש צורך בפגישות מעקב עם הרופא המנתח.

הכנות לפני ניתוח בקע

אם אתם לפני  ניתוח בקע, חשוב להכין את עצמכם הן פיזית והן נפשית. הנה כמה דברים שאתם צריכים להתכונן אליהם לפני, במהלך ואחרי הניתוח: לפני הניתוח: הרופא יספק לך הנחיות ספציפיות כיצד להתכונן לניתוח. ייתכן שיהיה עליך לצום מספר שעות לפני הניתוח, וייתכן שתצטרך להפסיק ליטול תרופות מסוימות. כדאי גם לדאוג שמישהו יסיע אותך הביתה לאחר הניתוח, מכיוון שאולי לא תוכל לנהוג בעצמך. במהלך הניתוח: הניתוח יכול להימשך בין 30 דקות לכמה שעות, תלוי בסוג הבקע ומורכבות הניתוח. תינתן לך הרדמה כדי להבטיח שתרגישי נוח וללא כאבים במהלך ההליך. לאחר הניתוח: תהיו במעקב מספר שעות לאחר הניתוח על מנת לוודא שאין סיבוכים. אתה עלול לחוות קצת כאב ואי נוחות לאחר הניתוח, אך הרופא שלך יספק לך תרופות נגד כאבים כדי לסייע בניהול התסמינים הללו. כמו כן, יינתנו לך הנחיות ספציפיות כיצד לטפל באתר החתך שלך ומתי תוכל לחזור לפעילות רגילה. חשוב לעקוב בקפידה אחר הוראות הרופא לאחר הניתוח כדי להבטיח ריפוי תקין. אם אתה חווה תסמינים או סיבוכים חריגים כלשהם, כגון חום, אדמומיות או נפיחות, פנה מיד לרופא.

בקע סרעפתי

בקע סרעפתי הוא מצב בו איבר בטן אחד או יותר נעים כלפי מעלה לתוך בית החזה דרך פגם (פתח) בסרעפת . בקע סרעפתי יכול להיות קיים מהלידה או להווצר בשלב מאוחר יותר בחיים עקב ניתוח או פציה. תסמינים של בקע סרעפתי כולל קשיי נשימה, ציאנוזה, טכיפניה, טכיקרדיה וקולות מעיים בחזה. אבחון בקע סרעפתי כולל צילום רנטגן, אולטרסאונד, CT ובדיקות דם. הטיפול מצריך ביצוע ניתוח לתיקון הבקע והחזרת האיברים.

בקע מפשעתי

בקע מפשעתי הוא מצב שבו רקמה, כמו חלק מהמעי, בולטת דרך נקודה חלשה בשרירי הבטן. תסמינים של בקע מפשעתי כוללים בליטה באזור משני צידי עצם הערווה, אשר הופכת ברורה יותר כאשר אתה זקוף, במיוחד אם אתה משתעל או מתאמץ, תחושת צריבה או כאב בבליטה, כאב או אי נוחות בגוף או ב מפשעות, במיוחד בעת התכופפות, שיעול או הרמה, תחושה כבדה או גרירה במפשעה, וחולשה או לחץ במפשעה. בקע מפשעתי מתקנים על ידי ניתוח במקרה שהם גורמים לסיבוכים כגון חנק או כליאה של איברים. אם אתם מרגישים סימפטומים או סיבוכים חריגים כלשהם, כגון בחילה, הקאות, חום, כאב פתאומי שמתעצם במהירות, או בלט בקע שהופך לאדום, סגול או כהה, כדאי לפנות מיד לרופא לאבחון. שימו לב  שאם יש  בליטה כואבת או בולטת במפשעה משני צידי עצם הערווה, סביר להניח שהבליטה תהיה בולטת יותר כשאתם עומדים , ובדרך כלל אפשר להרגיש אותה אם תניחו את היד ישירות מעל איזור מושפע. אם אינכם מסוגלים לדחוף את הבקע פנימה, תוכן הבקע עלול להיות לכוד (כלוא) בדופן הבטן. בקע כלוא יכול לחנוק איברים, מה שמנתק את זרימת הדם לרקמה הכלואה. בקע חונק עלול להיות מסכן חיים אם הוא לא מטופל.

בקע טבורי

בקע טבורי הוא מצב שבו חלק מהמעי בולט דרך הפתח בשרירי הבטן ליד הטבור. זה יכול להיות קיים מהלידה או להתפתח בשלב מאוחר יותר בחיים בגלל גורמים כמו השמנת יתר, הריונות מרובי עוברים, נוזלים בחלל הבטן, ניתוחי בטן קודמים או דיאליזה פריטונאלית ארוכת טווח לטיפול באי ספיקת כליות. תסמינים של בקע טבורי כוללים נפיחות רכה או בליטה ליד הטבור, אשר עשויה להיראות רק במצב של בכי, שיעול או מאמץ⁴. בקע טבורי בילדים בדרך כלל אינו כואב ולעיתים קרובות נסגר מעצמו בשנתיים הראשונות לחייהם, אם כי חלקם נשארים פתוחים בשנה החמישית או יותר. במבוגרים, בקע טבורי המופיע במהלך הבגרות עלול לגרום לאי נוחות בבטן ויש סיכוי גבוה יותר להזדקק לתיקון עלידי ניתוח. שימו לב שאם יש לך בליטה ליד הטבור, צריך לדבר עם הרופא. יש לפנות לטיפול חירום אם הבליטה הופכת להיות כואבת או רכה. אבחון וטיפול מהירים יכולים לסייע במניעת סיבוכים.

איך מנתחים בקע

אם יש בקע אז המנתח צריך להכנס לבטן, להחזיר למקום את האיברים שיצאו דרך החלק החלש של הבטן ואז לסגור אותו ברשת. ניתן לפתוח את הבטן בשיטה הישנה אם אין ברירה או לבצע ניתוח זעיר פולשני שבו יש פתיחה מינימלית של הבטן. בניתוח זעיר פולשני פוחת הסיכוי לזיהום וההחלמה יותר מהירה. ד”ר משה דודאי עוסק בביצוע ניתוח בקע הרבה שנים והוא מהחלוצים שעשו אותו בדרך זעיר פולשנית אחרי המצאת כמה פטנטים בתחום. אם אתם חושדים שיש לכם בקע בבטן, כדאי לפנות אליו לאבחון.

תוכן עניינים