על תהליך שאיבת שומן

כיום יש להרבה נשים וגברים מודעות למראה של הגוף שלהם והם מבצעים כל מיני טיפולים אסתטיים שחלקם דורשים ניתוח כירורגי.

שאיבת שומן היא ניתוח אשר מטרתו חיטוב של אזורים מסויימים בגוף אשר הצטבר בהם שומן. מדובר בניתוח כירורגי לכל דבר ועניין ועל כן הוא מכיל גם סיכונים ואפשרות לתופעות לוואי שיש לקחת בחשבון טרם ההחלטה הסופית על ביצוע ניתוח זה.

ניתוח שאיבת שומן והתייעצות מקדימה עם הרופא

טרם הכניסה לניתוח שאיבת שומן יש להגיע לפגישת ייעוץ אצל הרופא המנתח. לכך יש שתי סיבות מרכזיות. הסיבה הראשונה היא שיש להחליט על האוזרים בגוף שמהם תתבצע שאיבת השומן, והסיבה השנייה היא שיש להסביר למטופלים בדיוק מה כולל התהליך, תופעות הלוואי האפשריות והסיכונים. כאשר מגיעה המטופלת אל הרופא מתבצע סימון של האזורים הרלוונטיים לניתוח. המטרה היא לקבוע היכן תתבצע השאיבה ולסייע למנתח לקבוע את מהלך הניתוח לכשיתבצע. במידה ומדובר באזור בודד בגוף תישקל האפשרות של הרדמה חלקית או אזורית.

הרופא גם צריך לדעת האם הניתוח ניתן בכלל לביצוע או שיש בעיות בריאות מסוימות שעלולות למנוע אותו.

סוגים שונים של ניתוחי שאיבת שומן

שאיבת שומן אפשרית באמצעות מספר טכניקות וניתוחים שונים. בשיטה הוותיקה יותר, המנתח מבצע בגוף מספר חתכים שממוקמים באזורים שפחות נראים לעין בכדי לשמור על צלקות במיקום בלתי נראה כמה שניתן. לכל חתך מכניסים צינורית שמחוברת למכשיר אשר שואב דרכה את השומן החוצה. הגודל של הצינוריות נקבע לפי כמות השומן שמעריך המנתח כי יש להוציא מהגוף. בסיום תהליך זה מתבצעת תפירה של החתכים. השיטה השניה היא טומסנט, והיא מבוצעת במקרים של שאיבת שומן בהרדמה חלקית. כאשר מתבצע ניתוח מסוג זה, ישנה אפשרות לשאוב החוצה כמויות גדולות יותר של שומן. העיקרון העומד בבסיס השיטה הוא החדרה של מים המכילים נוזלי הרדמה ונוזלים המסייעים בהפרדת ופירוק השומנים. שאיבת שומן אפשרית גם בטכניקה העושה שימוש באולטרסאונד. בשיטה זו, לאחר שמוחדרות הצינוריות דרך החתכים, מחוברת במרחק קצר מקצה הצינורית מכונת אולטראסאונד אשר הפעלתה מסייעת בהפיכת השומן לנוזלי ובשאיבה קלה יותר שלו החוצה. שיטה זו אינה נפוצה במיוחד מכיוון שעשויים להיוותר שומנים נוזליים מומסים בגוף שלא נשאבו החוצה ועשויים לגרום לנזקים ותופעות לוואי. השיטה החדשה ביותר של שאיבת שומן היא בעלת שם מעט מוזר- קנולה רוטטת. פה מוחדרות לגוף צינוריות רוטטות שמסייעות בתהליך שבירת רקמות השומן ושאיבה קלה שלו.

שאיבת שומן – סיכונים ותופעות לוואי

שאיבת שומן נחשבת לניתוח יחסית פשוט ולא מסוכן, אך עם זאת ישנם מספר סיכונים ותופעות לוואי אפשריים במהלך הניתוח ואחריו. הסיבוכים האפשריים הם זיהום באזורים המנותחים, הצטברות נוזלים ואף דימום פנימי. בנוסף לכך, ברוב המקרים, לאחר הניתוח מופיעים שטפי דם וכתמים באזור המנותח שנעלמים לאחר מספר ימים עד שבועות. אחת מתופעות הלוואי השכיחות ביותר לאחר ניתוח שאיבת שומן היא נפיחות ורגישות באזור המנותח. אולם אין צורך להיבהל כיוון שנפיחות ורגישות זו צפויה להיעלם זמן מה לאחר הניתוח. בנוגע לצלקות, מדובר בצלקות שהן לרוב קטנות וכמעט בלתי מורגשות.