ניקוי כתמים

כתמי משקאות אלכוהוליים על משטחי רצפה קשים

שפשפו באמצעות מטלית לחה הספוגה בחומר ניקוי ומים פושרים. אם הכתם מסרב לרדת, שפשפו אותו באמצעות מטלית אחרת הספוגה בכהל אתילי.
מרצפות אספלט – פוליש, ניקיון ושמירה.

שמירה על רצפת אספלט

שמירה
מרצפות אספלט הן מרצפות מאד קשות, שבירות, הקיימות בעיקר בבתים ישנים. המרצפות מתרככות במגע עם שומנים, לכן חשוב מאד לנקות באופן מידי ברגע שיש מגע עם חומר שומני. המרצפות מתמוססות במגע עם ממיסים למיניהם אז אין להשתמש בחומרי ניקוי המכילים חומרים ממיסים, או בחומרי פוליש מבוססי ממיסים.

ניקיון
מרצפות אספלט עמידות בפני חומרים אלקליים לכן ניתן להשתמש בחומרי ניקוי מבוססי אלקליים. כאשר סמרטוט לח לא עוזר ניתן להשתמש בחומרי ניקוי, או באמוניה אבל חשוב מאד לנקות אחר כך היטב עם מים. פוליש ושעווה ניתן לעשות רק באמצעות חומרי פוליש ושעווה מבוססי מים.

אזהרות כלליות
אזהרה: כאשר אתם עובדים עם כימיקלים, קראו את ההוראות על גבי התוויות. יש לקרוא את האזהרות בעיון. כאשר מתעסקים עם ממיסים יש להיות זהירים מאד ולעבוד בחדר מספיק מאוורר, יש להימנע מכל ניצוץ או להבה באזור!

בפעם הראשונה שמשתמשים בתהליך ניקוי מסוים לראשונה – יש לנסות אותו בחלק קטן ולא נראה מהרצפה על מנת לוודא שהתהליך אינו מזיק לרצפה ולפיניש.

שימו לב: אם יש המלצת שימוש בצמר פלדה, השתמשו בצמר פלדה העדין ביותר שתוכלו למצוא. אבקת הלבנה תסיר כתמים רבים אולם גם יכולה להזיק למשטחים עצמם. אם אתם מחליטים להשתמש באבקת הלבנה בכל מקרה השתמשו בסוג עדין יותר, והיזהרו משפשוף יתר. שפשוף כתם עיקש באמצעות נוזלי ניקוי ביתיים מסחריים יכולים להסיר אותו ללא סכנת הנזק שיש באבקת הלבנה. יש לשטוף את החומרים היטב – אין להשתמש בהם על רצפת עץ.

אל תשתמשו בתמיסות מבוססות מים או בחומרים שיש לשטוף במים על רצפת עץ. השתמשו בממיסים או בשעווה על בסיס ממיסים לניקוי רצפות עץ.
לאחר הסרת כתם, שטפו את האזור באופן יסודי, ייבשו אותו לחלוטין, במידה ומאזור זה הוסרה שכבת המגן, פוליש, של הרצפה, צפו אותה מחדש באמצעות פוליש או שעווה.
הסרת כתמי דם ממשטחי רצפה קשים

נגבו בעזרת סמרטוט או ספוג הספוגים במים קרים בלבד. אם הכתם מסרב לרדת יש לנקות אותו באמצעות תמיסה של אמוניה ושל מים קרים.
שעוות נרות או מסטיקים על משטחי רצפה קשיחים
הקפיאו את החומר באמצעות קוביות קרח עד אשר יגיע למצב של שבירה. גרדו את החומר מהרצפה באמצעות מרית פלסטיק.
הסרת כתמי ממתקים ממשטחי רצפה קשיחים

שפשפו את הכתם באמצעות מטלית הספוגה בחומר ניקוי ומים פושרים. אם יש צורך בשפשוף אגרסיבי יותר השתמשו בצמר פלדה במקום מטלית הבד. במשטחים בהם לא ניתן להשתמש בצמר פלדה יש להשתמש בספוגית שפשוף ומים פושרים.
בטון, מלט – כתמים שומניים

כאשר מטפלים במכוניות בחנייה או במוסך, מומלץ להניח תבנית מתכת מתחת לנקודות דולפות ברכב על מנת למנוע כתמי שמן. פיזור חול או נסורת על המשטח מתחת לרכב יעזור לספוג את השמן לפני שיפגע משטח הבטון. כאשר משתמשים בשיטת החול/נסורת – יש לנקות את החול המלוכלך מידי פעם ולשים שכבה חדשה ונקייה של חול/נסורת.
אם שמן או גריז נשפכים על משטח בטון השתמשו באבקה סופגת כגון נסורת או קמח תירס על מנת לספוג מקסימום מהשמן באופן מיידי. השאירו את האבקה על הכתם במשך כמה שעות ואז יש לטאטא את האבקה.

מספר דרכים להסרת כתם שמן ממשטחי מלט ובטון:

 • יש לשפשף את הכתם באמצעות מברשת קשיחה וחומר ניקוי מקציף. שטפו היטב באמצעות צינור מים. ייבשו את המשטח ובצעו את התהליך מחדש במידת הצורך.
 • פזרו אבקת ניקוי כלים למדיח על בטון רטוב. הניחו לו במשך כמה דקות, שפכו מים רותחים על האזור. שפשפו ושטפו. מומלץ ללבוש כפפות גומי במהלך התהליך.
 • יש חומרים מסחריים ייעודיים להסרת כתמי שמן ממשטחי בטון ומלט. ניתן לקנות אותם בחנויות עשה זאת בעצמך. יש להשתמש בהתאם להוראות על גבי האריזה.
 • פזרו נתרן זרחני (trisodium phosphate) על משטח בטון שומני. המתינו 15-30 דקות, שפשפו באמצעות מברשת קשיחה ומים חמים. נקו בעזרת מים נקיים. ניתן גם להמיס כוס נתרן זרחני בתוך 4 ליטר מים. יש לשפוך את החומר על הכתם בצורה נדיבה, לתת לו להיספג במשך 15-20 דקות. שפשפו עם מברשת קשיחה או מטאטא קשיח. שטפו עם צינור מים. בצעו שוב במידת הצורך. אין להשתמש בשיטות אלו על אספלט.
 • שפשפו את הבטון בעזרת ממיס שומנים על מנת להסיר את עיקרי כתמי השמן. וודאו שהאוורור מספק ואין ניצוצות או להבות באזור. חומרים ממיסים הם דליקים במיוחד.
 • משטחים מסיבים טבעיים – שמירה, ניקיון.

שמירה
משטחים העשויים מסיבים טבעיים, לפעמים מדשא או מקש. יש להשתמש בהם רק באזורים יבשים. מומלץ לא לשים אותם באזורים לחים המועדים לרטיבות. הרטבת משטחים כאלה תגרום לשחיקה מהירה שלהם.

ניקיון
משטחים העשויים מסיבים טבעיים הם אנטי-סטטיים מטבעם לכן אינם מושכים לכלוך רב. כל לכלוך ניתן להסיר באמצעות שואב אבק. ניתן לנקות אותם גם באמצעות חומר ניקוי ומים. על מנת לעשות זאת, יש להוציא את המשטח החוצה. טבלו מברשת בתמיסת חומר ניקיון על מנת לקות את המשטח כולו, שטפו עם צינור מים. תלו את המשטח לייבוש בשמש. וודאו שהמשטח מתייבש במהירות וביסודיות. משטחי סיבים טבעיים לחים יעלו עובש ובסופו של דבר יתפוררו.
זפת על משטחי רצפה קשיחים

על מנת להסיר זפת, הקפיאו אותו באמצעות קוביות קרח לרמת שבירה, שפשפו אותו בעזרת מרית פלסטיק. על מנת להסיר כתם זפת, שפשפו אותו עם מטלית הספוגה בממיס לניקוי יבש או ממיס מסחרי ייעודי.
משטחי ויניל – הסרת שעווה ישנה

כאשר מצטברות יותר מידי שכבות שעווה, בעיקר באזורים עם מעט תנועה, הרצפה יכולה לאבד מצבעה ולהצהיב. הסרת כל השעווה דורשת ניקיון אגרסיבי יותר מניקיון רגיל. אין לבצע ניקיון אגרסיבי יותר מפעם בשנה, עדיף בתדירות נמוכה יותר.
ניתן לקנות מסירי שעווה מסחריים, יש כאלה שנועדו להסרת סוגי שעווה ספציפיים. אם אתם יודעים מהו סוג השעווה על הרצפה שלכם עקבו אחרי הוראות השימוש על גבי אריזת המוצר.

הסרת פוליש ישן:

 • ערבבו חצי כוס עד כוס של אמוניה (התחילו עם מעט והוסיפו בהדרגה במידת הצורך), הוסיפו כוס של אבקת כביסה ו4 ליטר מים חמים.
 • בדקו את התמיסה באזור לא בולט על מנת לראות את שכבת הפוליש מתרככת. לאחר מספר דקות שפשפו את האזור עם מגב וסמרטוט האזור אמור להתערפל ולהתרכך.
 • שפשפו את האזור עם מברשת קשיחה או צמר פלדה עדין יחסית על מנת לשחרר את הפוליש הישן.
 • חזרו על התהליך באזור אחר של הרצפה עד שכל הרצפה נקייה משעווה ומפוליש.
 • שטפו ביסודיות עם מים נקיים וקרים.
 • מרחו שכבת פוליש חדשה לאחר ייבוש יסודי. ניתן למרוח שכבת פוליש אחת או שתיים – תלוי במצב הרצפה.

ניקיון שטיחים – מידע כללי

בשלב מסויים כל שטיח זקוק לניקיון על מנת להסיר לכלוך שנדבק לסיבים. תדירות הניקיון תלויה בכמות הלכלוך הנצברת על השטיח. שיטות בסיסיות לניקיון שטיחים: אבקה סופגת יבשה, קצף, שמפו, ניקוי בקיטור. לכל שיטה יתרונותיה וחסרונותיה. הדבר המשותף לכל השיטות הוא שלפני השימוש בכל אחת מהן יש לשאוב אבק מהשטיח באופן יסודי.

להלן מספר אמצעי זהירות לגבי כל השיטות:

 • תבדקו את השיטה לפני שאתם משתמשים בה.
 • הגנו על השטיח מכתמי חלוצה על ידי הצבת נייר אלומיניום, נייר שעווה או עטיפת פלסטיק מתחת לרגלי רהיטים עד לייבוש מלא של השטיח.
 • פעלו בהתאם להוראות על גבי אריזות חומרי הניקוי.
 • על תרטיבו את השטיח יותר מידי. לחות יתר יכולה לגרום להתכווצות השטיח, פסי רטיבות ואפילו עובש.
 • השתמשו בפעילויות מכאניות באופן מינימאלי על מנת למנוע נזקים פיזיים לשטיח.

נוסחה לשמפו ביתי לניקוי שטיחים:
ניתן לנקות שטיחים ברמת לכלוך נמוכה-בינונית באמצעות שמפו ביתי המורכב מכף נוזל לניקוי כלים המוקצף עם כוס מים חמים על מנת ליצור קצף יחסית יבש. אין להשתמש בסבון, באמוניה, סודה לשתייה או חומרי ניקוי חזקים מידי. ספון משאיר שאריות דביקות שמגבירות את הלכלוך. חומרי ניקוי חזקים מידי יכולים להזיק לשטיח ולצבעים שלו באופן פיזי.
מרחו את הקצף היבש לאזור קטן בכל פעם בעזרת ספוג לח. הסירו את הקצף המלוכלך באמצעות מרית ושטפו בעזרת מים קרים ונקיים. חזרו על התהליך עד שכל השטיח נקי. מומלץ לנקות מקטעים באופן חופף. על תרטיבו את השטיח יותר מידי. כאשר השטיח יבש לגמרי יש לשאוב באמצעות שואב אבק על מנת להיפטר משאריות לכלוך.
הקצפת שמפו ביתי זולה יותר אולם השימוש בשמפו זה צורך יותר זמן ויותר אנרגיה. לרוב עדיף להשתמש בשמפו ניקוי מסחרי המנקה בצורה יעילה יותר בסופו של דבר