מתיחת פנים וחומרי מילוי

מתיחת פנים נחשבת לאחד הניתוחים המשמעותיים ביותר לאזור הפנים והגוף, כיוון שהיא מאפשרת מהפך שלם במראה ועדיין מצליחה לשמר את תווי הפנים המקוריים מבלי לפגוע בהבעה הייחודית של האדם. זאת כמובן כל עוד המנתח נבחר בחכמה ותיק העבודות שלו מעיד ששיטת הניתוח שומרת על המאפיינים הייחודיים של כל מטופלת. כיום מקובל לשלב בניתוחים רבים של מתיחת פנים גם שימוש בחומרי מילוי, על מנת להשיג תוצאות טובות, להחליק את כל הקמטים ולתת נפח גם בפנים שאיבדו כבר שומן או קולגן. את השימוש בחומרים אלו ניתן חלק לשניים – איזורים שהמתיחה לא מטפלת בהם בגלל מגבלות מבנה הפנים, ואזורים שכן עוברים מתיחה אך יש צורך לתת להם בכל זאת שיפור נוסף. מתי כדאי לנצל את האפשרות הזו ואילו חומרים מקובלים בשילוב עם מתיחת פנים?

מתיחת פנים וחומרים למילוי והתפחה

בין החומרים המשמשים את המנתח הפלסטי להשלמת המתיחה כלולים הבוטוקס, שמיועד לאזור המצח – אזור שאינו נכלל במתיחות פנים ולכן קמטים בו לא יושפעו מהמתיחה, וכן חומרי מילוי שונים שבהם ניתן להשתמש כהשלמה להליך מתיחת פנים – חומרים כמו סיליקון, ביו אלקמיד, חומצה היאלורונית ועוד. חלק מהחומרים ניתן להזריק לאזור שמעל לשפה העליונה, מיקום שנוטה לפתח קמטים ואינו מושפע מהמתיחה, ובחלקם ניתן  להשתמש כדי לשוות מראה מלא יותר,  למשל ללחיים, או ממש לעצב מחדש עצמות לחיים או קו לסת. מתיחת פנים מלאה או קלאסית לרוב מבוצעת כאשר גם השומן התת עורי וגם הקולגן איבדו מצפיפותם כך שהרבה פעמים הפנים נראות רזות וכמושות. כאשר מתיחת פנים משלבת את החומרים הללו, הפנים מקבלות נפח מחדש ומראה מלא ורענן, שנשמר לאורך זמן.

מתי נדרשות השלמות להליך מתיחת פנים

הדבר תלוי מאוד במבנה הפנים של כל מטופל  או מטופלת. ישנם אנשים שלהם מבנה עצמות מודגש וגם כאשר העור עצמו איבד מגמישותו ומוצקותו, העצמות שומרות על מבנה מלא. לעומת זאת, אחרים מבקשים מתיחת פנים כי הפנים נראות נפולות וקו הלסת הטשטש. ההשלמות יכולות להדגיש תווים שאבדו עם השנים או ליצור מבנה שהוא כאמור מלא יותר. למעט החומרים המשמשים למילוי, השלמות מקובלות הן לשלב מתיחת פנים עם הרמת גבות או עפעפיים, כיוון שגם אזור העיניים אינו מושפע מהמתיחה הכוללת, או מושפע רק במעט.  לרוב כאשר נעשית מתיחת פנים חלקית שאינה משלבת שרירים, לא יהיה צורך בהשלמות, וגם כאשר העור הנפול והקמטים מרוכזים באזור הלסת, הסנטר והלחיים, ומבנה הפנים הוא טוב ומלא. במקרים אחרים ניתן לשקול השלמות ניתוחיות או השלמה בהזרקות.

מתיחת פנים או הזרקות

מתיחת פנים לא יכולה להיות מוחלפת בהזרקות ומילוי, אבל בחלק מהמקרים אפשר לשפר את מראה הפנים בלי מתיחה בעזרת החומרים הללו. כאשר המתיחה באה לתקן מצבים של עור מדולדל ועודפי עור ושומן שיוצרים קמטים ופני בולדוג, לא ניתן בשום אופן להחליף את ההליך בהזרקת חומרי מילוי או בשיטות חלופיות אחרות, ואז רק מתיחה מלאה תעזור. אבל אם קיימים קמטים קטנים ובינוניים, קמטוטים, סדקים ואזורים שנראים נפולים רק במקצת, ניתן לשפר את המצב בהזרקות. אלא שלא נדיר שכדי לקבל מראה אחיד ופנים חלקות יהיה צורך להזריק במספר מקומות בפנים, ואז כדאי לשקול לעבור כבר מתיחת פנים מלאה – כיוון שהזרקות מרובות, שנעשות בבת אחת במספר אזורים בפנים, לא תמיד אפשריות ומומלצות מבחינה בריאותית (תלוי בחומר ובמיקום) ומשתוות בעלותן להליך מתיחת פנים.