מהי קוסמטיקה רפואית

קוסמטיקה רפואית היא שם כולל למגוון של טיפולים אסתטיים שמתמקדים בעור, מתוך מחשבה על מערכות ותהליכים אחרים בגוף שמשפיעים על מראה העור: גמישותו, חיוניתו, יכולת השיקום שלו וכן הלאה, באזורי הפנים, הידיים והמחשוף. ישנם מכשירים שונים ושיטות שונות המשמשים בתחום זה, וכן בעלי מקצוע שעברו הכשרות מגוונות שלוקחים חלק ביישומים רפואיים של קוסמטיקה. כדי להבין מהי קוסמטיקה רפואית ומהם יתרונותיה כדאי לבדוק, מהם הטיפולים שמציע הענף. ישנם טיפולים והליכים שכלולים במסגרת הקוסמטיקה הרפואית ואחרים שמוגדרים קוסמטיקה פארא רפואית, והרבה פעמים קשה להבדיל בינם לבין קוסמטיקה רגילה, אבל ההבדלים קיימים והתוצאות מרשימות ויסודיות הרבה יותר כאשר מי שמעניק את הטיפול הוא מכון או אדם שעבר הכשרה לעסוק במקצוע קוסמטיקה רפואית.

קוסמטיקה רפואית – טיפולי אנטי אייג’ינג

אחד הטיפולים הפופולריים ביותר בתחום המתפתח תדיר של קוסמטיקה רפואית הוא מה שנקרא אנטי אייג’ינג. מדובר על טיפול שמטרתו להעניק לעור מראה צעיר יותר, לתמוך בשכבות העור ולחדש את חיוניותן. בין אם על ידי טיפול בכתמים, החלקת קמטים או החדרה של חומרים פעילים, שמשפיעים על הגוף לייצר את החומרים שתומכים בעור בקצב מהיר יותר. בשאלה מהי קוסמטיקה רפואית ומה מידת השפעתה על יכולת ההתחדשות של העור אין הרבה מחלוקות – בעולם וגם בישראל מקובל לשלב קוסמטיקאיות רפואיות במכונים רפואיים שמתמחים בטיפולים אסתטיים, וכן במחלקות בית חולים שמציעות טיפולים אסתטיים וניתוחים פלסטיים. זאת מתוך ההכרה בתרומתם של התהליכים והטיפולים שאותם מציע התחום של קוסמטיקה רפואית וביכולתם להשפיע על מראה העור ועל חיוניותו ויכולת ההתחדשות שלו.

קוסמטיקה רפואית וחומרים פעילים

אחד התחומים המרתקים ביותר בעולם המחקר שמתמקד בשיפור החיים ואיכות החיים, הוא תחום המחקר בחומרים פעילים. במובן הזה, מהי קוסמטיקה רפואית אם לא חוד החנית של תחום זה, לפחות בכל מה שקשור לטיפולים חיצוניים. קוסמטיקה רגילה אינה מאפשרת שימוש בחומרים פעילים עוצמתיים שפעילותם נחקרה והוכחה במחקרים רבים. גם כאשר קרמים שנמכרים בפארמים מציעים נוכחות של חומרים פעילים בקרם, מדובר על אחוזים קטנים ביותר ולכן על השפעה מוגבלת. קוסמטיקה רפואית היא התחום היחידי שמי שהוכשר לו מוסמך לתת טיפול יעיל ואפקטיבי בעזרת חומר כזה או אחר שיש לו יכולת מוכחת לגרום להתחדשות ושיפור העור: קוסמטיקאיים רפואיים יודעים כיצד להשתמש בחומרים עוצמתיים ולקבוע את המינון עבור כל מטופל ומטופלת. קוסמטיקה רפואית הינה הענף היחידי שמי שמשתייך אליו הוסמך באופן תיאורטי ומעשי לטפל בחומרים בעלי יכולת השפעה מדהימה על העור.

מהי קוסמטיקה רפואית

אז מהי קוסמטיקה רפואית בסופו של דבר? זהו תחום מתפתח, שבכל העת נוספים לו עוד ועוד חומרים וכן שיטות טיפול נוספות. גם קוסמטיקה פארא רפואית מספקת פתרונות חדשניים אך בטוחים, שנבדקו קלינית ומחקרית, בכל מה שקשור לעור – ולכן שני אלה הולכים יחד. טיפולים קוסמטיים רפואיים אפשר למצוא במקומות שונים – החל ממרפאות פרטיות של מטפלים שעובדים באופן עצמאי, דרך מכונים שמתמחים בקוסמטיקה רפואית ועד בתי חולים או מרפאות רפואיות, שמכירות בעוצמתם ויעילותם של טיפולי קוסמטיקה רפואית וביכולתם להוות טיפול משלים להליכים אסתטיים אחרים. כדי לדעת מהי האפשרות שגלומה בתחום הזה ומהו הפוטנציאל, אפשר להסתכל על תחום המחקר – מדי יום מתגלים חומרים חדשים, ומכשירים חדשים מאפשרים טיפול יעיל יותר בעור. כל אלו מהווים בסופו של דבר את הענף המרתק שנקרא קוסמטיקה רפואית.