כל האמת על סוכר

ש סיפורים רבים על תפקיד הסוכר בגוף האדם. מצד אחד נראה שאנשים רבים מאד אוהבים מאכלים עתירים בסוכר, ופשוט לא יכולים לוותר עליו. מהצד השני, לסוכר נקשרים כל מיני סיפורים על מחלות שונות ועל השמנה. אז מה האמת? האם כדאי או לא כדאי לצרוך סוכר? האם דיאטה צריכה להיות ללא סוכר בכלל? ואולי סוכר הוא דווקא בריא ומועיל לגוף?

במאמר זה, תוכלו לגלות את האמת האובייקטיבית על סוכר, ולהבין באיזו מידה כדאי לצרוך אותו, ומה ההשפעה שלו על גוף האדם.

 

סוג של פחמימה שנותנת אנרגיה

נתחיל בחדשות הטובות – לסוכר בהחלט יכולה להיות השפעה חיובית על גוף האדם. גוף האדם, כידוע, צריך קלוריות. הקלוריות הן המקור של הגוף לאנרגיה, ולהמשיך תפקוד כמו שצריך. אחד מהמקורות החשובים ביותר לקלוריות, אלו הן פחמימות. למעשה, הפחמימות הן המקור העיקרי של הגוף לקלוריה, ולכן כל תפריט חייב להיות בעל פחמימות מסוגים שונים. איך זה קשור לסוכר? סוכרים, אם לא ידעתם, הם למעשה סוג של פחמימה פשוטה, שמתפרקת מהר מאד בתוך הגוף.

כלומר, כמו כל פחמימה אחרת, גם הסוכר צריך להיות מרכיב בתפריט, כי הוא נותן אנרגיה לגוף. גם ספורטאים שרוצים לשמור על תזונה נכונה, צריכים לאכול כמות מסוימת של סוכר, כי הוא נותן אנרגיה, בעיקר לטווח הקצר, שכן הוא מתפרק מהר למדי.

כמו כל רכיב אחר, גם את הסוכר צריך לצרוך במידה מתונה, ורצוי אף להגיד במקרה ספציפי זה – מידה מתונה עד מאד. למה בעצם?

הסוכר הוא ללא ספק מרכיב טעים מאד – מחקרים הוכיחו שהטעם המתוק הוא לא גחמה אשר מיוחדת לבני האדם בלבד – כל היונקים אוהבים טעם של סוכר, אם הם נחשפים אליו, ויש אף חרקים מסוימים שיש להם משיכה לטעם המתוק. מכיוון שהוא מתוק, אנו רוצים לצרוך אותו בכמות גבוהה. אולם, בסוכר יש מרכיב עיקרי שנקרא סוכרוז. לסוכרוז יכולות להיות השפעות שליליות שונות על גוף האדם, שאפשר להימנע מהן אם נמנעים מצריכת יתר של סוכר.

ברגע שאתם צורכים מעט סוכר,  אתם נמנעים ממצבים של עששת, ממצבים של לחץ דם גבוה, ובהמשך גם ממחלת סכרת ומסיכוי להתקף לב.

 

אז מה עושים?

כאמור, מותר לצרוך סוכר בכמויות קטנות יחסית. חשוב לציין, שרוב האנשים לא נוטים להוסיף יותר מידי סוכר למאכלים שהם אוכלים בבית, אלא שברוב הפעמים, האוכל שנקנה בחוץ, בין אם במסעדה או בסופרמרקט – הוא מזון שכבר מגיע עם סוכרים בתוכו. לכן, חשוב מאד לקרוא את מרכיבי המזון, ולברר מה כמות הסוכר שיש בהם.

יש אנשים שאוהבים לקנות סוכר חום, במחשבה שהוא בריא יותר. הסוכר החום בריא יותר מבחינת העובדה שהערך הקלורי שלו נמוך יותר, ולכן הוא גורם פחות להשמנה. עם זאת – רמת הסוכרוז בו זהה לסוכר הלבן, ולכן מבחינה זו צריך להתייחס אליו כזהה לחלוטין לסוכר רגיל, ולצרוך אותו במידתיות הראויה כדי למנוע נזק עתידי לגופכם.