הסרת משקפיים ושיפור הראייה

הסרת משקפיים מיועדת לאנשים שסובלים מראייה ירודה ומעוניינים לשפר אותה או להפטר לחלוטין מהמשקפיים. ישנן שיטות מגוונות שמאפשרות להשיג תוצאות אלו, והצלחתן תלויה גם בנתונים האישיים שאיתם מגיע כל מטופל או מטופלת – בעיקר נתונים שקשורים במבנה העין והחלקים השונים שמרכיבים אותה. חלק מהשיטות ישיגו אצל חלק מהמטופלים רק הטבה ושיפור הראייה וניתן להתאים את הטכניקה לנתוני העין האישיים וכך להשיג, במקרים מסויימים, הסרת משקפיים מלאה. ישנם יתרונות רבים גם לשיפור קל או גדול בראייה, במיוחד אצל אנשים שמאמצים את העיניים תוך כדי עבודה וגם הטבה חלקית יכולה להקל עליהם בפעולות יומיומיות. כיום מקובל להתייחס למכלול של ניתוחים, שיטות תרגול והליכים לא פולשניים אחרים כשמדברים על הסרת משקפיים ושיפור הראייה.

הסרת משקפיים ושיפור הראייה

ראייה לא טובה פוגעת בתחומים רבים בחיים. אצל צעירים, הדגש הוא בדרך כלל על ביטחון עצמי ותחושת מגבלה שגורמים המשקפיים. אנשים מבוגרים יותר שמעוניינים לעבור הסרת משקפיים ושיפור הראייה לרוב מתעניינים יותר בהשלכות היומיומיות ובאפשרות להקל על הפעולות היומיומיות: קריאה, עבודה עם מחשב, או במקרים רבים עבודה מדוייקת שדורשת הפעלה מאומצת של העיניים. סיבות להתעניינות בהליך הסרת משקפיים יכולות להיות אסתטיות, תפקודיות וגם בריאותיות – ישנם אנשים שהראייה הירודה מלווה אצלם בכאבי ראש, ויש גם מקרים שבהם המשקפיים פשוט משאירים סימנים או מכבידים על האף. כיוון שלא כולם יכולים ללבוש עדשות מדי יום, הסרת משקפיים ושיפור הראייה הם פיתרון הגיוני ויעיל שמיועד לפתור קשיים אלו, בין אם הם אסתטיים או קשורים לתפקוד שוטף או לבריאות ואיכות חיים.

שיטות הסרת משקפיים

ישנן שיטות, טכניקות והליכים מגוונים שמיועדים לשפר ראייה – חלקם כאמור מאפשרים להשיג הסרת משקפיים מלאה. רוב ההליכים לא כרוכים בהרדמה, אלא באלחוש של העין: כל אלו מכונים ללא ניתוח או הסרה לא פולשנית. חשוב לזכור שבכל זאת מדובר בהתערבות במבנה הקרנית ולכן זהו למעשה ניתוח לכל דבר, עם השלכות ותופעות לוואי אפשריות. הסרת משקפיים ושיפור הראייה ניתן להשיג גם באמצעים לא פולשניים כגון תרגול יומי, שימוש בעדשות מיוחדות שמיועדות ללבישה בלילה ועוד. מידת ההטבה תלויה במספר, ובדרך כלל ככל שהמספר קטן יותר כך קל יותר להגיע להסרה מלאה של המשקפיים. גורמים נוספים שמשפיעים הם עובי הקרנית, מידת ההתמדה אם מדובר באימון יומי ועוד. הסרת משקפיים ושיפור הראייה מוצעים כטיפול לכל אחד ואחת וניתן למצוא פיתרונות מקלים בכל מצב.

הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר היא אחת הטכנולוגיות הנפוצות כיום. האלחוש הוא מקומי כך שזוהי שיטה לא פולשנית אבל ישנן תופעות לוואי אפשריות. הלייזר יכול להביא להסרה מוחלטת של משקפיים או להטבה במספר ושיפור הראייה. התוצאות תלויות בבחירת ההליך ובהתאמתו לנתוני המטופל או המטופלת. ניתן להעריך בעזרת בדיקת עיניים את איכויות העין והקרנית וכך להעריך מהי השיטה המומלצת והאם קיים סיכוי להשיג הסרת משקפיים מלאה או להביא רק לשיפור בראייה. כך ניתן לשקול האם הטבה בראייה בלבד שווה את הסיכונים הכרוכים בהליך או האם כדאי לנסות דרכים אחרות. בעלי קרנית עבה במיוחד שיכולת הריפוי שלהם תקינה הם לרוב המועמדים הטובים ביותר להסרה בלייזר – לא רק שהסיכון שהם נוטלים על עצמם הוא אפסי כמעט, הם גם בעלי הסיכוי הטוב ביותר להשיג הסרת משקפיים ושיפור הראייה.