שובר לפרסום בגוגלNLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אסנת בוקופצר   
ראשון, 15 ספטמבר 2013 22:03

NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה

המילה תודה הינה אחת המילים הראשונות שאנחנו לומדים. כפעוטות, נותנים לנו משהו ומיד נשמעת השאלה: מה אומרים? תודה.

זה מנומס לומר תודה כאשר אנחנו מקבלים משהו ממישהו. בדרך כלל קישור המילה תודה יהיה לקבלת משהו מוחשי, חפץ, מתנה, או כאשר מישהו עשה משהו למעננו.

הפסיכולוגיה החיובית מציינת שהמילה תודה אינה רק נימוסים טובים, אלא גם מועילה לתחושת העצמי. מחקרים בנושא מראים שהכרת תודה משפרת את איכות החיים, הבריאות הנפשית ומערכות היחסים, מייצרת רגשות חיוביים ועוזרת לנו להתמודד בתקופות לחץ.

מכיוון שלרובנו אמירת תודה היא עניין שבהרגל, אנחנו לא תמיד נותנים את הדעת על ההשפעות החיוביות שיש לאמירת התודה, הן על האדם האומר והן על המקבל.

בנוסף, בעידן הטכנולוגי הממוחשב, מהירות התקשורת שלנו אמנם מאפשרת לנו להשיג יותר דברים בפחות זמן - אך גם מונעת מאיתנו לעתים להעריך את מה שמסביבנו. המהירות שאנו חפצים להשיג ולהגיע לדברים ולמקומות, מפריעה לנו פעמים רבות לעצור, להתבונן, לראות, לנשום, להרגיש ולהיות בכאן ועכשיו.

מודה אני

בשפה העברית, כאשר אנחנו מודים, אנחנו לא רק מביעים תודה, מכירים טובה או מהללים מישהו על משהו - אלא גם מגלים את האמת בכך שאנחנו לא מעלימים את אשר נעשה, כמו גם מכירים באמיתותם של דברים ומעשים.

בדת היהודית, ובדתות השונות בכלל, מייחסים חשיבות רבה להודיה ומבינים את חשיבותה. ההכרה בחשיבות ההודיה מתבטאת בתפילות שאנו אומרים מספר פעמים ביום. כאשר אנחנו קמים בבוקר אנחנו אומרים "מודה אני", בתפילת שמונה עשרה אנחנו מברכים את ברכת ההודיה, וכאשר סיימנו לאכול אנחנו מברכים את ברכת המזון שבה אנחנו מודים על שמונח על שולחננו.

הכרת התודה ותת-ההכרה

במחלקה הפסיכולוגית באוניברסיטת מיאמי חקרו קבוצה של אנשים שהתבקשו לומר תודה על בסיס קבוע לעצמם ולאחרים. תוצאות המחקרים ציינו, שכאשר אנו עוצרים ומודעים לברכה, אנחנו בעצם מבצעים "מחטף" למערכת הרגשית שלנו – מעבר אל מקום אחר וטוב. כמו כן מצאו החוקרים, שאמירת תודה היא רגש חזק המעצים את עצמו והוא כמעט שווה ערך לתחושת ניצחון.

בהמשך לאותם מחקרים, הם מתייחסים לפסיכולוגים שהמעיטו בעבר בערך הכרת תודה בסיסית, מבלי לתת את הדעת על כך שהדבר מאפשר לאנשים להיות מאושרים יותר.

היום, פסיכולוגים רבים המשתמשים בפסיכולוגיה חיובית ככלי בעבודתם עם לקוחות. הם "מאפשרים" למטופלים להתלונן רק פעמיים בכל פגישה - ובשאר הזמן לדבר על דברים שקרו להם באופן שיכיר תודה על מצבם. הפסיכולוגים מציינים, שביטוי הכרת התודה שינה אצל המטופלים גם ברמת תת-ההכרה את הגישה ואת נקודת המבט של חייהם, איפשר להם להתמקד בטוב, להעריך את הקיים ולחיות את החיים באופן מלא ועשיר יותר.

בהמשך למחקרים שנעשו בנושא, גילו הפסיכולוגים שכתיבת יומן שבו אנשים רושמים על בסיס קבוע על מה הם מודים ולמי הם מודים, הופכת לכלי תרפויטי מאוד משמעותי.

כאשר אנחנו מתרכזים בדברים הטובים שעליהם אנחנו מודים, כמו גם באנשים שלהם אנחנו מודים, מפני שהם נמצאים בחיינו או שעשו משהו למעננו, מתאפשר לנו הרגיש חיים, מודעים, מתפעלים ומתעניינים יותר, ומתוך גם מחוברים יותר לאנשים אחרים ולחיים.

מדענים, החוקרים את הכימיה וההורמונים בדם ובמערכת הנוירוטרנסמיטורים במוח, גילו שהכרת תודה בולמת מתח, ושכאשר אנשים מאפשרים לעצמם להודות, הם חשים פחות קנאה, כעס, דחייה וחרטות - ומחוברים יותר לרגשות חיוביים כמו אהבה, חמלה ואושר.

חוקרים באוניברסיטת מישיגן, שחקרו אף הם את נושא הכרת התודה, גילו ששינוי משמעותי המאפשר תחושת אושר, התרחש בקרב אותם אנשים אשר כתבו פעם בשבוע מכתב תודה למישהו שהיה במיוחד נחמד אליהם.

במקביל התבקשה קבוצה אחרת של אנשים לכתוב כל לילה שלושה דברים שהלכו להם טוב באותו יום, וכיצד הם היו אחראים על כך. לאחר חודש הסתבר, שמדד האושר של אותם אנשים גדל בעשרה אחוזים. אנשים שהתמידו בכתיבת היומן הזה במשך חצי שנה, הגדילו את מדד האושר שלהם בחמישים אחוז.

למי תודה

חשוב מאוד לזכור ולומר תודה גם לעצמנו, על דברים גדולים, וגם על הדברים הקטנים שאנחנו מאפשרים לעצמנו.

הנחת יסוד בסיסית היא שכל דבר שאנחנו לא מתמקדים בו או שאיננו מודעים אליו, בעצם לא קיים מבחינתנו.

כך יכולים לעבור עלינו ימים שלמים מבלי שנודה לעצמנו. לדוגמה: על זה שאכלנו משהו טעים, על זה שהרגשנו, אפשרנו תקשורת בונה, השגנו, שינינו, ראינו, שמענו, נהנינו וכדומה.

היכולת הטבעית או הנרכשת לומר לעצמנו תודה באופן מודע ומתוך כוונה, תאפשר לנו להוציא את הטוב מכל מה שקורה בחיינו, להתחבר לביטחון, כבוד, אהבה וקבלה של האני.

מתוך כך תתאפשר האמונה הבסיסית שלנו ביכולותינו, במשאבינו ובמעשינו, ומכאן נקבל את תחושת היציבות והערך העצמי.

כמו שאמר הפילוסוף הגרמני אקהרט פון הוכהיים: "אם התפילה היחידה שאתה אומר היא תודה, זה מספיק". תודה לכם.


www.nlptherapy.co.il
 
מאמרים נוספים :

» לעבודה מהבית דרוש/ת עובדים בהקלדה, או בסקרים, או בשירות לקוחות, בקיצור בואו להכיר את עולם העבודות מהבית

 אפטיל וורקס פתח קורס איך להרוויח כסף מהבית בשנת 2019 הקורס היחיד באינטרנט שמלמד אותכם ומדריך אותכם איך מרוויחים כסף תכלס בצורה הכי פשוטה שיש אז במקום להמשיך לחפש הגעתם למקום הנכון ועכשיו מבצע מטורף 299 שקל בלבד ותקבלו...

» על הפרדוקס של לוחות הדרושים

מחפשי עבודה רבים מוצאים את עצמם מותשים ומתוסכלים כאשר הם מחפשים שוב ושוב מודעות דרושים בלוחות מודעות, מבזבזים זמן רב על איתור משרות רלוונטיות ופנייה אליהם ולבסוף אף לא מקבלים תגובה לקורות החיים.עד כמה שהאינטרנט גדול...

» MAXDOG

 אצלנו במקסדוג יודעים כמה יקרת ערך מערכת היחסים של אדם עם חיית המחמד שלו ולכן אנחנו דואגים למוצרים הכי איכותיים עבור הכלבלב או החתלתולה שלכם.צוות מקסדוג הינו מרוכב ממומחים בתחום בעלי החיים אשר ילוו אותכם בכל חווית...

» פזילה אצל מבוגרים

פזילה אצל מבוגריםפזילה היא לקות ראייה, המתאפינת במצב בו שתי העיניים אינן מצליחות להתמקד באותה מטרה ולכן כל עין רואה את מטרה באופן שונה. סטיית העין יכולה להיות לכיוון פנימה, החוצה, למעלה או למטה. לעיתים ישנם מצבים שמשלבים...

» זוהר בניקיון - ניקוי ספות בתל אביב

ניקוי ספות תל אביבכמה פעמים התיישבתם על הספה לאחר יום עבודה עמוס, ופתאום גיליתם כתמים, או חמור יותר ריח נורא שגרם לכם לקום מהספה ולעבור לכורסא או למיטה? יותר מידי פעמים? הגיע הזמן להזמין  חברה המתמחה במתן שירות ניקוי ספות...

» אהבה והכרויות

מסא'ז, אתר הכרויות ואהבה בטלפון, שיחות עם בחורות לקשר דיסקרטי, אתר הכרויות דיסקרטיות, שיחות שמחפשות גבר, סטוץ, סטוצים ובילויים, דייטינג לגברים, והכרויות בישראל, קשר בתמיכה כספית, צא לדייט עוד היום, בחורות שרוצות להכיר...

» א א אינסטלציה - אינסטלטור בתל אביב

 אינסטלטור בתל אביב - א א אינסטלציהחברת א א אינסטלציה זה מותג, השרות שאנו נותנים בתחום הוא ייחודי, רק ממנו אליכם. שירותינו יתנו לכם מענה מהיר בכל תקלה שלא סובלת דיחוי כגון: תיקון פיצוצי צנרת מים וביוב, תיקון והחלפת, ...

» איך מנקים משרד גדול

עד כמה זה חשוב כי המשרד שבו מעניקים שירות ללקוחות ומעבירים משימות לצוות של עובדים יהיה נקי ומסודר? אפשר לומר בוודאות כי משרד שמעניק את סביבת העבודה הכי אידיאלית, יהיה כזה אשר צפוי רק להרוויח מכך, יותר מאשר מקום שבו אין כל...

» מהות החיים בראי הזמן

מהות החיים בראי הזמן במהלך חייו, כל אדם שואל עצמו מה מהות החיים ומה מהות המוות, ואיך זה שבסופו של דבר כולם מתים ושבים אל עפר בדיוק כפי שכתוב בספר הספרים. פילוסופים רבים בארץ ובעולם ובינהם אנשי דת רבים ובדתות שונות נתנו...

» דירה בצפון תל אביב

 הי צפונה: מה מושך את התל אביבים לעבור מהמרכז לצפון תל אביב?  לאחרונה חלה מגמה של עליה משמעותית בביקוש לנכסים בצפון תל אביב. מה הסיבה?הכול בכתבה שלפניכם...  כשמדברים על העיר הגדולה, ישנם נתונים איתם לא ניתן להתווכח. צפיפות,...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים