שובר לפרסום בגוגלשיימינג ברשת אינטרנט לפי חוקי ומשפט העבודה בישראל

PDF הדפסה דוא
שיימינג ברשת אינטרנט לפי חוקי ומשפט העבודה בישראל - 5.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : lotem   
שני, 18 יוני 2018 14:58

שיימינג ברשת אינטרנט - כללי זהירות


לאחרונה המושג שיימינג ברשת האינטרנט עלה לכותרות בעקבות מספר אירועים (חלקם מתוקשרים יותר וחלקם פחות). המונח בא לידי ביטוי בעיקר ברשתות החברתיות (ובראשם פייסבוק כמובן), אבל גם ווטסאפ ובכלי מדיה נוספים. השימוש ב"שיימינג" בעולם הוירטואלי מציב בפני מערכת המשפט ואכיפת החוק אתגרים חדשים ורצוי מאוד להבין את המשמעויות של המעשים הללו.

שיימינג ברשת האינטרנט (למי שבמקרה עדיין לא נחשף לתופעה), הוא מצב שבו אדם מסוים מחליט לכתוב ביקורת שלילית במיוחד עקב מקרה מצער שחווה ולהכפיש את האדם האחר שגרם לו לאותו מקרה מצער. אם נתייחס לעולם העבודה בישראל, עובדים רבים "שופכים את ליבם על המקלדת" כאשר הבוס שלהם הכעיס אותם… מכיוון שאנו חיים בעידן דיגיטלי שבו אפשר לשתף ולהפיץ במהירות מידע, הדבר יכול מהר מאוד להיות חשוף לאלפי ואף מאות אלפי אנשים (תלוי בכח החשיפה). במקרים אחדים הדעה השיפוטית של אדם שחווה צער והחליט לפרסם את המקרה המצער עשויה לכלול גם גידופים ומילות גנאי קשות. כאן כדאי להכניס לתמונה את הנושא של לשון. עצה שכל עורך דין דיני עבודה יעניק לכם, היא: "סוף מעשה במחשבה תחילה". לפעמים ישנה "בערה" ורצון להביע את דעתכם ברבים, אבל מאוד מומלץ להבין שלמעשים שלכם יכולות להיות השפעות הרסניות.

על קצה המזלג בדבר חוק איסור לשון הרע

החוק מגדיר את נושא של לשון הרע כפרסום תכנים שקשורים בתכונה או מעשה של אדם / חברה, ושעלולים לגרום להשפלתו בעיני הציבור. כמו כן ולהפוך את האדם ללעג, לבוז ו/או שנאה. מי שעובר על חוק לשון הרע צפוי לקנס של 50 אלף שקל ושימו לב טוב זה נכון אפילו ללא הוכחת נזק! בעבור שיימינג ברשת אינטרנט בהחלט ניתן להגיש תביעת לשון הרע! כמובן שצריך לבדוק כל נושא לגופו ולהבין האם אכן ישנה עילה בדבר לשון הרע.

דוגמה ללשון הרע בפייסבוק שהתפרסמה

תביעה שהוגשה לבית הדין האזורי בבאר שבע ע"י בעלים של מספרה ומועדון לילה ויחצנים שעבדו שם. צמד היחצנים נתבעו לאחר שקראו באמצעות הפייסבוק להחרים את המספרה שבבעלות התובע. צמד היחצנים שנתבעו טענו מצידם שעשו זאת לאחר שלא קיבלו שכר עבור עבודתם. בסופו של דבר בית הדין הכריע כי מדובר בעבירת לשון הרע וגזר עליהם פיצוי בסך כולל של 8,000 ש"ח.

בית הדין קבע כי בנסיבות העניין יש לראות בפרסומי הנתבעים לשון הרע ובמקרה זה לא התקיימו ההגנות המפורטות בחוק: לא הגנת אמת דיברתי - מאחר והם לא הוכיחו שהתובעים היו מעסיקיהם ואם כך אז ממילא אין מקום לבחון אם היה בפרסום עניין ציבורי ולא הגנת תום הלב - מאחר והנתבעים ידעו שהדבר שהם מפרסמים אינו אמת והם אינם עובדי התובעים.

תחשבו פעמיים לפני שאתם מתיישבים לכתוב "שיימינג פוסט"

לסיכום, ישנם הרבה מאוד מקרים ודוגמאות בנושא של שיימינג ברשת אינטרנט בישראל. מומלץ מאוד להימנע ככל הניתן מהסיכון שכרוח בדבר. אתם ממש לא רוצים להסתבך עם החוק ולאחר מכן לשכור את שירותיו של עורך דין לעניין. בכל מקרה אם הייתם מעורבים באירוע של שיימינג (בין אם אתם הצד הנפגע או הפוגע), מומלץ להתייעץ עם עו"ד לדיני עבודה ולפעול בהתאם לפי הוראותיו.

 

התוכן במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין!

  
מאמרים נוספים :

» עורך דין לדיני עבודה בתל אביב

מטפל בהרבה יותר מקרים והיבטים של עולם העבודה גם קטנים וספציפיים ולא רק על פיצויי פיטורין ותביעות קלאסיות ולעיתים הוא עוזר ומלווה עובד או מעביד למשך תקופה ארוכה.בעיות של אי קבלה לעבודה:יש אנשים שלא קבלו אותם לעבודה בשל...

» עורך דין דיני עבודה מסביר על הטרדה מינית במקום העבודה

עם כל מקרה של הטרדה מינית במקום העבודה או פגיעה בכבוד העובד כדאי להקדים לפנות אל עורך דין דיני עבודה באופן דיסקרטי. הפנייה אל עורך הדין אינה מחייבת אותך בהגשת תביעה אלא בקבלת ייעוץ בדבר הזכויות שלך כעובדת על פי חוק. מדינת...

» המלצות על עורך דין בנושא נזיקין

במה מטפל עורך דין? איך רושמים פטנט?איש אינו חולם להיקלע למצב בעייתי, ועם זאת בתרחישים מסוימים כולנו צריכים להיעזר במשרד עורכי דין. זה יכול להתרחש בשל גירושין ועשוי לקרות דווקא בעקבות גבית חובות. בשביל מקרים מהסוג הזה...

» ייעוץ משפטי בנושא דיני עבודה

תחום דיני העבודה נוגע לכל אחד ואחת מאיתנו. בין אם אנו שכירים, עצמאיים, עובדי פרילנס, עובדי קבלן או מעבידים, כל אחד מאיתנו מכיר את תחום מהתנסותו האישית. עובדה זו יוצרת אצלנו את האשליה שאנו יודעים את כל מה שצריך לדעת על...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים