שובר לפרסום בגוגלרואה חשבון - חובה לכל עסק!

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : רימון   
שני, 21 פברואר 2011 16:24

רואה חשבון, יועץ מס ומנהל חשבונות יצאו לדרך...

ישנם שלושה בעלי מקצועות עיקריים, המספקים ללקוחות עסקיים ופרטיים שירותים בתחום ניהול נכון של ההכנסות ושל ההוצאות שלהם, מול רשויות המסים השונות, ואלה הם: רואה חשבון, יועץ מס ומנהל חשבונות. פעמים רבות בעלי עסקים עצמאיים או שכירים המעוניינים לקבל שירותים בתחום המסים, לא בדיוק יודעים למי הם צריכים לפנות, משום שלא תמיד מודעים להבדלים ביניהם. מאמר זה נכתב על מנת לעשות סדר בדברים, ולסייע לכם לפנות אל בעל המקצוע המתאים.

רואה חשבון – קבלת רישיון עבודה

רואה חשבון צריך לקבל רישיון מטעם מועצת רואי החשבון על מנת לעסוק בראיית חשבון. לשם כך עליו ללמוד את המקצוע, ואת זאת ניתן לעשות בשני אופנים: או במסגרת אקדמית – אוניברסיטה או מכללה המעניקה תואר אקדמי, או במסגרת חוץ אקדמית. הדרך לקבלת תואר רואה חשבון במסגרת אקדמית עוברת דרך לימודי מנהל עסקים או כלכלה לתואר ראשון, עם התמחות בחשבונאות. בתום שלוש שנות לימוד, ישנה שנת השלמה בלימודי חשבונאות, ולאחריה, עם קבלת התואר בחשבונאות, יש להתחיל בהתמחות בראיית חשבון הנמשכת שנתיים, ולעבור בהצלחה שלושה מבחנים מטעם מועצת רואי החשבון – בחשבונאות, בביקורת ובמסים. לאחר עמידה בהצלחה במבחנים וסיום ההתמחות, יכולים המסיימים לקבל באופן רשמי את התואר רואי חשבון.  הלימודים במסגרת חוץ אקדמית הינם לימודים במכללה, המזכירים לימודים בבית ספר אקסטרני: הלימודים הם לצורך  עמידה בהצלחה במבחנים, כאשר מדובר בכ-20 מבחנים שכולם מטעם מועצת רואי החשבון.

רואה חשבון – תחומי עיסוק

כל חברה במדינת ישראל מחויבת במתן דיווח לרשויות המס על הכנסותיה והוצאותיה, על מנת להסדיר את נושא גביית המסים על ידי רשויות המס. רואה חשבון מוסמך לבצע ביקורת חשבונות ולהפיק דוחות כספיים עבור החברה. רואה חשבון מוסמך לתת שירות בתחום הפקת דוחות חודשיים ושנתיים לכל סוגי העסקים: חברות הנסחרות בבורסה וחברות שלא נסחרות, עצמאים, מלכ"רים עמותות ועוד. רואה חשבון רשאי גם לייצג חברות ועצמאים בכל עניין ונושא מול רשויות המס ומול ביטוח לאומי. בנוסף לעיסוקו בתחום הגשת דוחות וביקורת חשבונות, עוסק רואה חשבון גם בייעוץ פיננסי בכלל ובייעוץ מס בפרט. בגלל השירות המקיף שהוא נותן, רואה חשבון הוא מקצוע מאוד מבוקש: חברות רבות, שהתחום הפיננסי אצלם פעיל מאוד וזקוק לניהול ולביקורת קבועים, מעסיקות רואה חשבון מטעמן, שיטפל בנושאי הכספים מדי יום. בנוסף, ישנן חברות שלא מעוניינות להעסיק רואה חשבון על בסיס קבוע, ופונות אל רואה חשבון העובד באופן עצמאי. מכיוון שרואה חשבון עצמאי אינו עובד מטעם חברה מסוימת, הוא יכול להעניק שירות למספר לקוחות בו זמנית, וכך כולם מרוויחים.

יועץ מס – קווים לדמותו

לימודי ייעוץ מס מתבצעים במכללות ונמשכים כשנה. הלימודים כוללים שני תחומים: חשבונאות ומסים. בסיום שנת הלימודים על התלמידים לעמוד בהצלחה במבחן מסכם שנערך בשיתוף עם רשויות המסים. חשוב לציין, שרק מי שיש לו תעודת מנהל חשבונות סוג 2 יכול להתקבל ללימודי ייעוץ מס. מי שאין לו תעודה צריך ללמוד קורס הנהלת חשבונות ולעמוד בהצלחה במבחן מטעם משרד העבודה. יועץ מס רשאי להפיק דוחות של עמותות וחברות קטנות ושל עצמאים בלבד, ורשאי לייצג עצמאים בלבד במס הכנסה ובמע"מ. לצורך ייצוגם בביטוח לאומי עליו לעמוד בהצלחה במבחן מטעם הביטוח הלאומי.

מנהל חשבונות – רישום פעולות חשבונאיות

מנהל חשבונות עוסק בניהול החשבונות של העסק, ועבודתו כוללת בדרך כלל רושם והנפקה של חשבוניות, תשלום לספקי שירות, גביית חובות מספקים, הכנת משכורות לעובדים, רישום מלאי וכן הכון דיווחים תקופתיים לרשויות המס. הדיווחים מועברים לרואה חשבון, שהינו הגורם המוסמך לאשר, לתקן או לפסול אותם. מנהל חשבונות אינו מוסמך לחתום על דוחות ואינו מוסמך לייצג לקוחות מול רשויות המס ו/או מול הביטוח הלאומי. על מנת לקבל הסמכה כמנהל חשבונות יש לעבור קורס הנהלת חשבונות סוג 1 ו-2, לעמוד בהצלחה במבחן ולהתחיל בעבודה כעוזר לבעלי תפקידים בכירים יותר. במהלך העבודה ניתן לעשות מבחן נוסף – הנהלת חשבונות סוג 3, המכשיר את מנהל החשבונות לנהל עסק עצמאי.

 

רואה חשבון, יועץ מס ומנהל חשבונות – תחת מטריה אחת

משרד רואה החשבון שמעון הושיה מספק שירותי ראיית חשבון, ייעוץ מס והנהלת חשבונות כאחד. המשרד מעניק שירות מקצועי, אישי ומהימן, ומלווה כל אחד מלקוחותיו לאורך כל הדרך. המשרד אמון על ניהול מוצלח של כל נושא הפיננסים לחברות ולעצמאים, וישמח לעמוד לשירותכם בכל עת. 
STU2

פרסום ביטוח למטה

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים