שובר לפרסום בגוגלפרשת השבוע כשיקוף חשוב למרקם החברתי והמשפחתי

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : דודי   
ראשון, 03 יוני 2018 13:26

גם הפעם, פרשת השבוע נוגעת לנו בעצבים החברתיים החשופים ופורשת את כל הקלפים על השולחן. פרשת 'בהעלותך' שהינה הפרשה השלישית בספר במדבר, נפתחת בפרק ח', פסוק א' ומסתיימת בפרק י"ב, פסוק ט"ז. פרשה זו עוסקת בהכנותיהם הקדחתניות של בני ישראל לקראת יציאתם למסע הגדול והממושך המצפה להם בעומקו של מדבר סיני אל עבר יעודם הנחשק, המנוחה והנחלה, הארץ המובטחת - ארץ ישראל.

כמו בכל קהילה ומערכת חברתית המובלת על ידי מנהיג והעומדת בפני משימה לא פשוטה, מהותית ומסכנת חיים אשר בסופה אמור להמתין התגמול הנכסף אשר לו חיכה וייחל העם זמן כה רב - מתגלעים חילוקי דעות קשים, יריבויות, סכסוכים פנימיים ובעיות מאתגרות, המאיימות אפילו על משה רבנו, המנהיג אשר אמור להוביל אותם אל ישועתם.

פרשת השבוע שלנו הפעם עוסקת בלא מעט נושאים, כמו למשל העבודה בבית המקדש והרחבה על חוקיה (מצוות הדלקת הנרות במקדש על ידי אהרן ופירוט נרחב על הבדלת הלוויים והכנסתם לתפקידם ככהנים בבית המקדש), החוקים לגבי חגיגות חג הפסח וקביעת חג פסח שני לטובת אלה שלא יכולים לחגוג אותו במועדו המקורי, פירוקו והקמתו של המשכן על פי הענן השוכן מעליו והכנת החצוצרות שמטרתן התרעה לקראת אירועים מיוחדים במחנה וכן חלק נרחב המתאר בחגיגיות וריגוש את תחילתו של המסע הגדול והחשוב.

בתוך סיפור המסע שרק מתחיל, גלומים נושאים נוספים אשר נובעים כמובן מהתלאות, הקשיים והאתגרים שמביאה עמה הדרך המייגעת במדבר. בחלק הנקרא התבערה, מסופר כי בני ישראל מתאוננים ומתלוננים באזני השם, וזה כועס עליהם, על כפיות טובתם וספקנותם ומשלח אש במחנה שלהם.

לאחר זאת, בני ישראל אינם לומדים את הלקח וממשיכים להתלונן ולרטון, הפעם לגבי הכמות הלא מספקת של הבשר. משה מתלונן בפני אלוהים על עם ישראל והפעם אלוהים לא משלח בהם אש, כי אם נוקט בעונש חמור ואכזרי אף יותר. הוא מספק לחוטאים את הבשר לו התאוו והורג בהם בעודם אוכלים.

על שום כך נקרא מקום זה קברות התאווה. דבר מעניין נוסף שקורה בהמשך, הוא שאהרן ומרים מדברים לשון הרע על משה ואשתו הכושית, ואלוהים מזמן את ארבעתם אל אוהל מועד ונוזף באהרן ומרים. לאחר מכן מרים אף חולה בצרעת ומשה מתפלל לבריאותה. אז מה אפשר ללמוד מעומקה של פרשת השבוע הזו?

ראשית, יש יותר תובנות ופרשנויות שניתן להפיק מפרשה זו מאשר מה שאורך היריעה מאפשר לנו כאן. עם זאת, נקודה חשובה ומרכזית שנראה כי אפשר להתמקד בה, היא המרקם החברתי העדין והפגיע, המהווה אפילו סוג של תא משפחתי. אלוהים מוביל את עם ישראל לארץ ישראל בעזרת משה באהבה גדולה, אך אינו בוחל בעונשים קשים וחמורים כאשר יש בכך צורך.

במקביל לאכזריות העונשים על חטאים של חמדנות וכפיות טובה, נראה לא פחות חשוב העיסוק בלשון הרע וביחס שבין אדם לחברו. אלוהים מרגיש כאן יותר מתמיד כמו האמא והאבא אשר מנסים להוליך את ילדיהם על דרך הישר תוך ההבנה שהדרך קשה ושאת הטעויות שלהם הם יצטרכו לחוות בעצמם ועל בשרם ומהן גם ללמוד ולהתבגר, ובכך להבשיל לשלב הבא של המסע - הגעה והתיישבות בארץ ישראל. 
מאמרים נוספים :

» גיבור חיל

גבור חיל: כי אפילו בגשמיות מי שרוצה לחגור מתניו להיות מפרנס ליתן פרנסה להתלויים בו, הוא צריך שיהי´ איש חיל ולא יהי´ ההיפך (שקורין רוע מזל ש"מ) כמבואר במאמר כי מרחמם ינהגם (ח"ב ז. י) ק"ו מי שרוצה לחגור מתניו להיות מפרנס נשמות...

» תתחילו להתעורר ולא להיות אבלים

למה להיות אבלים, כמו נפטרים ? תתחילו לחיות את החיים!אשרי מי שקבוע בלבו שיש דין, ויש דיין, ויש יום המשפט הגדול והנורא שבו האדם יצטרך לתת דין וחשבון על כל מעשיו ועיתותיו, ומבין שיש "יום המוות", כי כל נולד חייב גם כן למות [אמר...

» זמן לתשובה

זמן התשובה... לפי הסוד מראש חודש אלול ועד יום כיפור שערי שמיים פתוחים לכל הרוצה לשוב בתשובה! וה' יתברך יושב ומצפה לבניו ובנותיו שיעשו תשובה ויתקרבו אליו לקראת ראש השנה-יום הדין..הרמב''ם כותב: ''למרות שהתשובה מתקבלת בכל עת...

» הרשב"י ורבינו נחמן מברסלב

שמחת – שמחת הרשב"י דיבר על מעלתו של הרשב”י, בליקוטי מוהר"ן ח"א – התודרה מדברת מִסּוֹד גְּדֻלַּת הַתַּנָּא הָאֱלקִי רַבִּי שִׁמְעוֹן בֶּן יוֹחַאי זַ"ל לכו חזו מפעלות ה', התגלות נפלא מסוד גדלת התנא האלקי רבי שמעון בן...

» מוסדות ברסלב - ישיבת נצח מאיר ישיבה של בעלי תשובה (חוזרים בתשובה)

ישיבת נצח מאיר היא ישיבה של חוזרים בתשובה בראשתו של הרה"ח שמעון יוסף הכהן ויזנפלד שליט"א.הישיבה משתייכת לזרם החסידות – חסידות . החסידות היא זרם חדש ביהדות שהופיע באמצע המאה ה – 18 ומייסדו הוא רבי ישראל הבעל שם טוב.החסידות...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים