שובר לפרסום בגוגלפנסיה חובה

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אלי   
חמישי, 11 יוני 2015 10:08

שני שינויים עיקריים בחוק הנוגע לביטוח הפנסיוני- אחד משנת 2008 והשני משנת 2011- קבעו מספר שינויים עיקריים בהסדרים הפנסיוניים. כיום, חלה חובה על כל אחד מן העובדים במשק ועל המעסיקים שלהם להפריש אחוז מסוים מן השכר הקובעה למטרת קרן פנסיה ופיצויים. במאמר זה, נרכז את כל החובות והזכויות החלות על העובדים ועל המעסיקים בתחום של הפרשות כספים לטובת פנסיה חובה.

על מי ההסכם חל?

הסכם פנסית החובה חל על כל אחד מן העובדים במשק, אשר אין להם הסכם פנסיוני אחר לפחות באותו שיעור הפרשה. החוק מגדיר גם את גילאי העובדים- הגיל המינימלי הוא 20 לנשים, ו-21 לגברים. עד שנת 2011, המעסיקים לא היו מחויבית לשלם לעובדים לאחר גיל פרישה. מאז השינוי שחל בשנה זו, החוק הורחב גם לעובדים למעלה מגיל הפרישה, ובלבד שאינם מקבלים קצבה נוספת חוץ מקצבת הביטוח הלאומי.

במקרה בו לא היה לעובד הסדר פנסיוני קודם, יחול ההסכם החל מתום שישה חודשים של עבודה אצל אותו המעסיק. במידה וכבר היה לעובד הסדר פנסיוני, החובה להפריש כספים היא כבר למן היום הראשון לעבודתו- כאשר ההפרשה בפועל מתבצעת על ידי המעסיק בתום שלושה חודשים בצורה רטרואקטיבית, או לחלופין- עם תום שנת המס (המועד המוקדם יותר מבין השניים).

בחירת ההסדר הרצוי על ידי העובד

אמנם שיעורי ההפרשה קבועים בחוק (סך הכל 17.5%, כולל כל ההפרשות של העובד ושל המעסיק ביחד), אך העובד רשאי לבחור היכן יופקדו הכספים הללו. באפשרותו לבחור בין מגוון קרנות הפנסיה וקופות הגמל האפשריות, ולעבור ביניהן כמה שירצה במשך כל תקופת העסקתו.

כדי להודיע למעסיק על קרן הפנסיה או קופת הגמל הרצויה, על העובד לבחור בה בהקדם ולהודיע על כך באופן רשמי ובכתב למעסיקו, לא יותר מ-60 יום לאחר תחילת ההעסקה. יש לציין כי במידה והעובד לא ביצע זאת, יוכל המעסיק לבחור בקרן המתאימה.

תקרת השכר המבוטח

השכר שהמעסיק מבטח הינו השכר הקובע של העובד- שכר המורכב הן משכר הבסיס, והן מכל התוספות הניתנות לאותו העובד. עם זאת, כדי שלא להרתיע את המעסיק, לשכר המבוטח יש תקרה מסוימת- השכר המבוטח המקסימלי הינו השכר הממוצע במשק (ברוטו).

לסיכום, הסדר פנסיה חובה מעוגן בחוק, ומטרתו היא שכל העובדים במשק הישראלי יוכלו להנות מתנאים טובים של פנסיה, כדי שיוכל להנות משכר הולם וסביר, מעבר לקצבת הביטוח הלאומי, עם ההגעה לגיל הפרישה.

  
מאמרים נוספים :

» פנסיה למשק בית – מדוע חשוב לעשות ביטוח פנסיוני לעובד משק בית

בעידן המידע קל יותר להתעדכן בזכויות ובחובות שלנו כאזרחים, עובדים ומעסיקים. אומנם חלק מאיתנו טרם דאג לזכויות הפנסיה, מתוך מחשבה שיש עוד זמן עד אז, אבל כשאנחנו מעסיקים עובדי משק בית חשוב מאוד שנדאג להם לביטוח פנסיוני. ...
STU2

פרסום ביטוח למטה

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים