שובר לפרסום בגוגלעין עצלה

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : מגנוס שיווק רפואי   
שלישי, 25 יוני 2019 22:21

עין עצלה כל הורה צריך לדעת: ל- 2-5% מהילדים יש עין עצלה

עין עצלה היא תופעה שכיחה בקרב ילדים והורים רבים אינם מודעים לבעיה זו. מדובר בבעיית עיניים התפתחותית שניתן לאבחן בכל גיל, אך ניתן לטפל בה ביעילות בתנאי שמגלים אותה מוקדם. מדובר בתהליך הדרגתי, שאין לו תסמינים מובהקים או מחשידים ולכן בדרך כלל קשה להבחין בו. ילד על פי רוב לא יבוא להתלונן בפני הוריו שיש לו עין עצלה. ילדים אינם מבחינים בהבדל בראייה המתפתח בין שתי העיניים, מבחינתם מדובר בראייה תקינה. לרוב, גם ההורים אינם מבחינים שהילד משתמש רק בעין אחת. משם כך חשוב מאוד לבצע בדיקת ראייה תקופתית כחלק מתהליך של גילוי מוקדם ומניעה. ההמלצה הרפואית היא, לערוך לילד בדיקת עיניים, בגיל  שנה, בגיל 3 שנים ובגיל  6 שנים. באמצעות בדיקת ראייה מקיפה אצל רופא עיניים מומחה לילדים ניתן לאבחן עין עצלה ולטפל בה לפני שהמצב יחמיר ויידרש טיפול מאתגר. כאשר גילוי של עין עצלה מתרחש בגיל מאוחר, מגיל 9 ומעלה הטיפול יהיה מורכב יותר ועלול להיווצר נזק בלתי הפיך בראייה.

מהי עין עצלה ומה המקור להתפתחותה?

רוב התינוקות הנולדים, פוקחים את העיניים ומתבוננים בכל מה שקורה סביבם ומגיבים לגירויים חזותיים שונים. אולם התינוק  רואה את העולם באופן שונה מאדם מבוגר. בשלב כה מוקדם מערכת הראייה של התינוק נמצאת בתהליך התפתחותי, שבמסגרתו המח לומד לעבד את כל המידע החזותי שהעיניים קולטות. לעיתים מתרחשת בעיה התפתחותית כמו עין עצלה, הגורמת להתפתחות ראיה לקויה. עין עצלה מאופיינת בכך שאחת העיניים מעבירה למח תמונה לקויה ולא ברורה ולכן המח מתקשה לעבד ולפענח את המסר החזותי שהוא מקבל מעין זו. במצב כזה, המח פשוט מוותר על התשדורת המתקבלת מאותה העין, מתעלם מהעין הבעייתית ומשתמש רק בעין התקינה.

המקור לעין עצלה יכול להיות: קוצר ראייה, רוחק ראייה, פזילה, עפעף צנוח או קטרקט שפוגעים בציר הראייה, או הבדל בכוח התשבורת בין שתי העיניים, כשאחת מהן רואה תקין והשנייה רואה מטושטש.

בדיקה לגילוי מוקדם ואבחון עין עצלה

כאמור, לרוב לא ניתן לחשוד בקיומה של עין עצלה אצל ילדים, לכן רוב ההורים לא יפנו לרופא עיניים, כדי לבדוק אם יש לילדם עין עצלה. מכיוון שלעין עצלה אין תסמינים מובהקים,  הורים עשויים לפנות עם הילד לרופא עיניים כאשר הם מבחינים בבעיית עיניים משמעותית כגון פזילה חריפה או בעיה אחרת. במסגרת בדיקת עיניים אצל רופא עיניים לילדים יכולה להתגלות גם בעיה של עין עצלה.

לפיכך, חשוב מאוד לבצע בדיקת ראייה שגרתית תקופתית לגילוי מוקדם  אצל רופא עיניים לילדים בגילאים שנה, 3 שנים ו- 6 שנים, גם אם אין שום סימן מחשיד לבעיית ראייה של הילד. רופא עיניים מומחה לילדים יכול לזהות עין עצלה ולספק טיפול הולם שישקם את העין, ימנע בעיות מיותרות  ויאפשר לילד ראיה תקינה בעתיד. האבחון מתבצע על ידי רופא עיניים ילדים בבדיקת ראייה מלאה הכוללת הרחבת אישונים על ידי טיפות.

טיפול בעין עצלה

רופא עיניים לילדים יחליט על הטיפול בעין עצלה בהתאמה למקור הבעיה שגרמה להתפתחות הבעיה אצל הילד. לדוגמא אם עין עצלה התפתחה כתוצאה מקטרקט או בעיה בעפעף, ניתוח לתיקון ושיקום הראייה הוא צעד חשוב ובלתי נמנע. במקרה כזה, מומלץ לא להתמהמה ולביצוע ניתוח על מנת שלא ייגרם נזק מצטבר לראייתו של הילד.

במקרים בהם עין עצלה התפתחה כתוצאה מבעיות של קוצר או רוחק ראייה – רופא העיניים  לילדים יתאים לילד משקפיים אשר יתקנו את התמונה המשודרת למוח ובכך ימנעו התפתחות של עין עצלה. לאחר שגורם הבעיה תוקן, בין אם על ידי ניתוח ובין אם על ידי משקפיים, מגיע שלב של אימון המוח. חשוב לאמן את המוח להתחיל להשתמש בעין העצלה, לקלוט ממנה מסרים חזותיים וללמוד לעבד אותם. זאת עושים על ידי  סגירת העין הבריאה באמצעות רטייה. סגירת העין מאלצת את המוח להשתמש בעין העצלה, כאשר המטרה היא שהמח יתרגל להשתמש בעין העצלה גם לאחר שהרטייה תוסר והטיפול יסתיים.

המפתח לעיניים בריאות – בידי ההורים

בעיית עין עצלה אצל ילדים תבוא על פתרונה אם ההורים עצמם  יהיו ערניים, ישתפו פעולה ויבצעו את הבדיקות התקופתיות לגילוי מוקדם אצל רופא עיניים בגילאים המומלצים לכך. במידה ואובחנה בעיה של עין עצלה יש להתמודד עם האבחון והטיפול בילד. לעיתים יש צורך בניתוח, התאמת משקפיים, או בשכנוע  הילד לשים רטייה על העין הבריאה, ולהתמודד עם מצב  זמני פחות נוח. מדובר בטובת הילד שעליה אנחנו מופקדים כהורים. ברוב המקרים, הילדים מסתגלים לרטייה ואפילו מזכירים להוריהם שצריך לסגור את העין. במקרים של התנגדות קשה, ניתן להשתמש בטיפות שמטשטשות את הראייה בעין הבריאה.

בכל מקרה, זכרו, חלון ההזדמנויות לטיפול בעין עצלה אינו בלתי מוגבל. מעבר לגיל 9 שנים הטיפול מאתגר הרבה יותר ויכולת שיפור הראיה פוחתת וקטנה משמעותית. על  כן, מומלץ להיות  ערניים ולדאוג שילדיכם  יבדקו  בבדיקות ראייה שגרתיות לגילוי מוקדם.  כך תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שעשיתם הכול כדי שילדכם יראו את העולם בשתי עיניים בריאות ושמחות.

אתם מוזמנים לבדיקת עיניים במרפאתה של ד"ר נועה אלה-דלמן, מומחית לרפואת עיניים עצלה בילדים ופזילה במבוגרים. לד"ר  נועה אלה-דלמן ניסיון עשיר באבחון עין עצלה אצל ילדים ובהתאמת טיפול יעיל ואפקטיבי, כל זאת עם שרות אדיב ויחס אישי.

כתובת האתר: https://drdalman.com

 


www.magnusmarketing.co.il


 
מאמרים נוספים :

» פזילה אצל מבוגרים

פזילה אצל מבוגריםפזילה היא לקות ראייה, המתאפינת במצב בו שתי העיניים אינן מצליחות להתמקד באותה מטרה ולכן כל עין רואה את מטרה באופן שונה. סטיית העין יכולה להיות לכיוון פנימה, החוצה, למעלה או למטה. לעיתים ישנם מצבים שמשלבים...

» יושבים שעות מול המסך?

הנה כמה המלצות שיעזרו לכם למזער את הנזקים שבאים בעקבות הצפייה הממושכת (גם בטלוויזיה וגם במחשב)ד"ר שמואל לוינגר, מנהל רפואי של רשת " ", ומנהל פורום בריאות העין באתר doctors, אומר שבזמן ההתבוננות במסך (גם זה של הטלוויזיה) יורד...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום הבריאות

חיפוש עבור רפואה - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים