שובר לפרסום בגוגלעבודת גינון בגני ורסאי

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : דני אלון   
רביעי, 14 אוגוסט 2013 12:03

גני ורסאי, שהוכרזו על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 1979, משתרעים על שטח העולה על שמונה קילומטרים רבועים, בשטח שהיה בעבר חלק מאזור המלכותי של ורסאי. למעלה משישה מליון מבקרים, מגיעים בכל שנה על מנת להתרשם מהגנים והפסלים המרובים הפזורים בהם. גנים המושקים על ידי מערכות הידראוליות מתוחכמות והדורשים לא מעט עבודות גינון במשך השנה. עבודת גינון ראשונה בגני ורסאי נערכה בשנת 1632, כאשר מלך צרפת, לואי השלושה עשר, רכש את שטחי הגנים ונטע בהם גנים צרפתיים בסגנון שהיה מקובל באותם ימים. הפעם הבאה בה התבצעו עבודות גינון משמעותיות בגני ורסאי הייתה שלושים שנה מאוחר יותר. המלך לואי הארבע עשר, גייס אדריכלים, ציירים ואדריכלי גנים שהרחיבו את הארמון הקימו מזרקות מפוארות וחפרו תעלות.

גני ורסאי והמהפכה הצרפתיתהגנים לא הפסיקו להתפתח ולהתרחב והתקיימו בהם עבודות גינון מרובות גם בימיהם של המלכים לואי החמישה עשר ולואי השישה עשר. במהלך המהפכה הצרפתית, בשנת 1792 יצאו אזרחי צרפת הזועמים לעקור את עצי הגן ולחבל בו. מנהל הגנים הבוטאניים של פריז, הצליח לגרום לממשלה המהפכנית להכריז על גני ורסאי כעל נכס לאומי, על ידי כך שהציע כי באזורים מסוימים של הגן יישתלו ירקות ועצי פרי. התוכניות הללו לא בוצעו מעולם אולם הגנים, שבעבר היו נגישים לאצולה בלבד, נפתחו גם לציבור הרחב.

עבודות גינון משמעותיות לאורך השנים

בנוסף לאותן עבודות גינון שוטפות שהתבצעו בגני ורסאי במשך השנים, נערכו בהם גם מספר נטיעות חוזרות. המלך לואי השישה עשר היה הראשון שהורה להחליף את הגנים הקיימים בגנים הדורשים פחות עבודות גינון. בשנת 1860 ניטעו מחדש הגנים הצרפתים הפורמאליים, שנפגעו בסופה קשה בשנת 1870 וניטעו מחדש, תוך עבודת גינון מאסיבית בשנת 1883. בשנים 1990 ו- 1999 נפגעו הגנים פעם נוספת על ידי סופות עזות שהפילו לקרקע יותר מאלף עצים. עבודות גינון אלה נמשכו עד לשנת 2004.

מערכות ההשקיה בגני ורסאי

בתקופת לואי ה-13 הושקו הגנים במי המעיינות המקומיים, אולם בשנים הבאות נבנו מערכות השקיה ומגדלי מים והוטו נהרות. בשנת 1681 נבנתה מערכת של תעלות ומשאבות שהביאה אל הגנים 3200 מטרים מעוקבים של מים ביום, מנהר הסן. המערכת פעלה עד שנת 1817 למרות שצריכת המים שלה עלתה על צריכת המים של פריז כולה. גם כיום חסרים מים להפעלת כל המזרקות בגנים והמים נשאבים מתעלה גדולה המטה את מימי הנהר אור, הזורם 160 ק"מ דרומית לורסאי. 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים