נקבע: כספי תוכנית "חיסכון לכל ילד" יושקעו בקופות גמל להשקעה

הדפסה
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אלי   
שלישי, 22 נובמבר 2016 17:26

בתחילת השנה הבאה אמורה להתחיל פעולתה של תוכנית כלכלית ראשונה מסוגה בישראל (תוכניות דומות מתקיימות בכמה ממדינות העולם)- תוכנית "חיסכון לכל ילד" אשר שמה לה למטרה לפעול לצמצום פערים כלכליים בחברה הישראלית באמצעות השקעה בדור הילדים.

במקום קצבה תנו להם חסכון

תוכנית "חיסכון לכל ילד" נולדה במהלך המו"מ הקואליציוני שקדם להקמת הממשלה הנוכחית כפשרה בין דרישת כמה מפלגות להגדלת קצבות הילדים ובין התנגדות משרד האוצר לדרישה זו. במסגרת אותה פשרה אמורה נקבע כי במקום הגדלת קצבות הילדים תשקיע המדינה תקציב נוסף בהקמת חסכונות לכל ילדי ישראל, זאת על מנת לייצב רף פתיחה כלכלי בסיסי גבוה יותר לכל הצעירים בישראל עם הגיעם לבגרות. בפרטי התוכנית נקבע כי עבור כל ילד המזכה את הוריו בקצבת ילדים יפקיד המוסד לביטוח לאומי מדי חודש סכום של 50 ₪. הורים אשר יבקשו לעשות יוכלו לבחור כי המוסד לביטוח לאומי יפקיד לחשבון החיסכון סכום כפול (100 ₪), כאשר 50 השקלים הנוספים יגרעו מקצבת הילדים המשולמת להם.

לאיפה ילך הכסף?

על פי ההערכה מדי שנה תפקיד המדינה 1.7 מיליארד ₪ בחשבונות החיסכון אשר ינוהלו במסגרת "חיסכון לכל ילד", בהנחה כי לפחות חלק מן ההורים יבחרו להכפיל את סכום החיסכון הרי שהסכום אשר ינוהל במסגרת התוכנית יהיה גדול אף יותר מכך. את כל אותם מיליארדי ₪ החליטה המדינה להזין אל תוך מוצר פיננסי חדש אותו הגה משרד האוצר ממש בעת האחרונה- קופת גמל להשקעה. יש לציין כי הורים שיבחרו בכך יוכלו להחליט כי כספי החיסכון המגיעים לילדם יופקדו בחשבון חיסכון בנקאי.

מי ינהל את קופות הגמל החדשות?

על מנת להוציא את ההחלטה לפועל פרסמה המדינה מכרז ובו קראה לגופים הפיננסיים הגדולים בישראל (אלה המפעילים את קרנות הפנסיה, קופות הגמל וכדומה) להגיש הצעות להפעלת קופות גמל להשקעה במסגרת תוכנית "חיסכון לכל ילד".  לאחרונה השלימה המדינה את בחירת הגופים מתוך ההצעות שהוגשו לה. קבוצת הגופים הנבחרים מונה בעיקר חברות ביטוח ובתי השקעה.