שובר לפרסום בגוגלמימוש אופציות מעו"ף

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : LoadSEO   
שני, 31 ינואר 2011 14:53

הערכת שווי תאורטי של אופציות מעו"ף ומודל בלאק אנד שולס

רבים טוענים כי אופציות המעו"ף הן שוק ההון המעניין והמרתק ביותר בישראל.
לא ברור אם אמירה זו אכן נכונה, אולם עם זאת ניתן להבין מדוע אנשים מתייחסים לאופציות המעו"ף באופן קיצוני – נמשכים אליו או מתרחקים ממנו כמו מאש. הפעם ננסה להבין מושגים הקשורים בנושאי מימוש אופציות מעו"ף, מתי המימוש כדאי ומתי כדאי לאופציה לפקוע, ומהן הדרכים הטובות ביותר לזהות את כדאיות מימוש אופציות מעו"ף בזמן נתון?

מימוש אופציות מעו"ף – מושגי בסיס

מהי אופציית מעו"ף אנחנו יודעים כבר – אופציה המייצגת נכס במדד ת"א 25.

מחיר מימוש אופציות מעו"ף הוא השער הקבוע שבו מחזיק האופציה יכול לממש אותה, ולרכוש את הנכס שהיא מגלמת (כשמדובר באופציית מעו"ף מסוג CALL), או למכור כמובן, במידה ומדובר באופציית מעו"ף מסוג PUT. במידה וערך הנכס גבוה יותר ממחיר המימוש, הרי שבעת מימוש אופציות מעו"ף ירשום המשקיע רווח. בעת עסקת מכירה – בדיוק להיפך, ורווח ירשם רק אם מחיר הנכס נמוך מהמחיר בו הצליח המשקיע למכור את האופציה בעת מימוש אופציות מעו"ף. בשני המקרים מבוצע האירוע בעת ההגעה למועד מימוש אופציות מעו"ף, שהוא מועד שנקבע מראש, ובו מתבקש מחזיק האופציה לקבל את ההחלטה אודות המימוש שלה, לאפשר לה לפקוע מבלי שיעשה בה כל שימוש.

מהו מודל בלאק אנד שולס ומה הקשר שלו לשלב מימוש אופציות מעו"ף?

מודל בלאק אנד שולס הוא הנפוץ והמקובל ביותר כיום בקביעת ערך האופציה, ששורשיו נעוצים עוד בשנות ה-70. על פי המודל, בעת קביעת מחירה של אופציה מצויים כבר כל הפרמטרים הנדרשים לצורך החישוב, פרט לפרמטר סטיית התקן שהוא הפרמטר העתידי היחיד ולפיכך אינו ידוע. בסופו של דבר, על מנת לחשב את ערכן של אופציות, ולהעריך לפיו את כדאיות של מסחר באופציות מעו"ף, יש להתייחס למחיר האופציה תוך התייחסות למימד הזמן,שווי נכס הבסיס שער הריבית ומידת הסיכון המגולמת בשערי האופציות.

מדדים המשפיעים על מחירה של מניה ועל כדאיות מימוש אופציות מעו"ף על פי המודל, הם מחיר נכס הבסיס ומחיר המימוש, משך חיי האופציה (ככל שתאריך מימוש אופציות מעו"ף רחוק יותר, כך ערכן גבוה יותר), שער הריבית וסטיית התקן, המבטאת למעשה את מידת התנודתיות של מדד המעו"ף במונחים שנתיים.
פרמטרים בנוסחא ניוצגות על ידי אותיות יווניות: טטא, ווגה, רו, דלתא, גאמה.

בשורה התחתונה של מודל בלק אנד שולס – בכל עת ניתן להעריך שווי תיאורטי של אופציה, תוך התחשבות במספר פרמטרים כגון, סטיית התקן של נכס הבסיס, פרמיית המימוש אופציות מעו"ף ומחיר נכס הבסיס כיום – כל אלה מאפשרים את ערכה התיאורטי של אופציית המעו"ף כיום., תוכנות המחשב לניהול עסקאות באופציות מציגות את ערכן התיאורטי של האופציות, ולפיכך לתרום להחלטה האם לצעוד בכיוון של מימוש אופציות מעו"ף ביום פקיעתן.


www.loadseo.co.il/
 
STU2

פרסום ביטוח למטה

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים