שובר לפרסום בגוגלמה צריך לדעת לפני שמסכימים על משמורת משותפת

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : איתן קוהלי   
שלישי, 09 אוגוסט 2011 13:28

יותר ויותר נשמע קולם של אבות העומדים על קבלת המשמורת על ילדיהם או על קביעת משמורת משותפת לאב ולאם, באופן שיאפשר לאב מעורבות משמעותית בחיי ילדיו, כדמות מחנכת, תומכת ואוהבת.

לפני כשבוע, במסגרת כתבה ששודרה בתוכנית "פוליטיקה" בערוץ הראשון, הובאו דבריו של עומר פלוטקין, גרוש הנאלץ לשלם מזונות גבוהים, למרות שהוא חולק משמורת משותפת עם אשתו. הסיפור שלו הדגיש את הבעייתיות בקביעת דמי מזונות במקרים כאלה.


נקודת המוצא העקרונית לדיון בסוגיה, היא שוויון בין ההורים, כעולה מסעיף 14 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב 1962, הקובע, כי "ההורים הם האופוטרופסים הטבעיים של ילדיהם הקטינים".

תפיסה שוויונית זו, היא במידה רבה עקרונית בלבד ולא מוגשמת הלכה למעשה, בעיקר בשל חזקת הגיל הרך,  המעוגנת בסעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב 1962, לפיה, במקרה שההורים לא הגיעו לידי הסכם בכל הקשור למשמורת הילדים, רשאי בית המשפט לקבוע את הסדרי המשמורת "ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת".

חזקת הגיל הרך – מאבדת מחוסנה
חזקת הגיל הרך המשתלבת עם תפיסות חברתיות רווחות, לגבי העדיפות הראויה של אימהות על פני אבות בגידול הילדים, הינה בעלת השפעה על המציאות המשפטית בסוגיות של משמורת, ולמעשה מזמינה את בית המשפט להעדיף את האם.

כיום, בעקבות שינויים חברתיים – תרבותיים בכלל, וביחסיהם של אבות וילדים בפרט, נוכח היותם של אבות רבים מעורבים בכל תג ותו בחיי ילדיהם, תוך תרומה מלאה לגידולם וחינוכם של הילדים, מאבדת חזקת הגיל הרך, מחוסנה. מודל המשמורת המשותפת, הוא ביטוי להלך רוחות משתנה זה.

החזקה משותפת של הילדים איננה חפה מקשיים.(הסכם גירושין)  קשיים טכניים, כגון מגורים בסמיכות סבירה של ההורים, חלוקת מסגרת זמן של שהות הילדים אצל כל אחד מההורים, וגורל ההחזקה המשותפת במקרה בו אחד ההורים יבחר להינשא בשנית וכיוצ"ב. על כך נוספים קשיים מהותיים, שהרי מטבעם של גירושין, שבני הזוג עוינים זה לזה, ועל מנת לקיים את מודל המשמורת המשותפת, נדרש שיתוף פעולה בין ההורים וכן, כיום, על אף שתחת מודל המשמורת המשותפת, מגדל האב את הילדים ביחד עם האם, מחויב הוא, עדיין, בתשלום מזונות עבור ילדיו, תשלום המועבר לידיה של האם ובמקרים רבים, פוגע הדבר ברווחתו של האב וביכולתו לקיים את ילדיו בכבוד, במסגרת הזמן בה הם מצויים אצלו.

משמורת משותפת מחייבת בעיקרון השוויון

כעו"ד ותיק המתמחה בתחום המעמד האישי, אני סבור, כי המצב הקיים, בו מחד מכלכל האב את ילדיו בעת שהם מצויים עימו, ממשאביו הוא, ללא סיוע או עזרה ומאידך, נדרש לתשלום דמי מזונות, הוא מצב קשה אשר אינו תואם את נקודת המוצא העקרונית, כאמור, של שוויון בין ההורים.  שהרי, בהינתן משמורת משותפת, מן הראוי שההורים יישאו בנטל, במשותף, בהכל מכל וכל.

אדגיש, כי בשים לב לקושי זה, אני מניח, כי גברים רבים, שמאוד היו מעוניינים לקבל משמורת ולו משותפת על ילדיהם, נמנעים מלעשות כן, מחשש שלא יעמדו בנטל הכלכלי. מציאות זו, ראוי לה שתשונה בחקיקה, אשר תעלה בקנה אחד עם השינויים והתמורות, שפוקדים את החברה הישראלית, בוודאי בעשור האחרון.

עם זאת, ישנם מקרים, שמעורבותו של האב בחייהם של הילדים היא נדרשת והכרחית. במקרים בהם, מציג האב דרישה למשמורת על ילדיו, אם באופן מוחלט ואם תחת מודל של משמורת משותפת, פונות ערכאות המשפט לקבל חוות דעתם של גורמים מקצועיים, טרם יכריעו בשאלת המשמורת.

סיפור מקרה

כזה הוא המקרה הבא, אחד מיני רבים, בו פנה אב אחראי ומסור אל משרד עו"ד לדיני משפחה איתן קוהלי. האב דרש לקבל משמורת על בנו הצעיר, בטענה שהתנהלות האם ובחירותיה, מעידות, כי היא אינה ראויה ואינה מתאימה לגדל את הילד, כהורה משמורן.

משרד עו"ד איתן קוהלי המליץ במקרה זה, לעתור לבית הדין הרבני וכך היה. בפני בית הדין הרבני, התקיימו הליכים מורכבים וארוכים, במהלכם עמד משרד עו"ד קוהלי על זכויותיו של האב והדגיש את היות האב, מאז ומתמיד, ההורה הפעיל, בכל הקשור לטיפול בילד, הדמות היציבה והמחנכת בחייו של הבן הצעיר.

בית הדין הרבני, התייחס בכובד ראש לטיעוניו של משרד עו"ד קוהלי, וראה בסוגית משמורת הקטין, שאלה שההכרעה בה אינה פשוטה כלל ועיקר ועל כן קבע מנגנון מקצועי של מומחים, שייתן חוות דעתו והמלצותיו.

סוף דבר, בית הדין הרבני קיבל את עמדת האב, באמצעות משרד עו"ד קוהלי, והקנה לאב משמורת על הקטין, עם הסדרי ראייה רחבים לאם.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של עורך דין לגירושין איתן קוהלי
עו"ד קוהלי, מייסד המשרד, בחר לייחד את עבודתו בתחום דיני המשפחה, מתוך תחושה עמוקה של שליחות ומחויבות

להעניק ללקוחותיו, המצויים בנקודת מפנה גורלית של חייהם את השירות המקצועי לו הם זקוקים, תוך שימת לב ודגש מיוחדים לכל מקרה ומקרה והתאמת פיתרון משפטי ההולם את נסיבותיו.

יישוב מחלוקות וסכסוכים באמצעים משפטיים, הנה מלאכה מורכבת ואחריות כבדה רובצת על העוסק בה.

ככל שהמחלוקות הן בתוך התא המשפחתי, נדרשים מיומנות וניסיון של עו"ד בקי ומנוסה בתחום דיני המשפחה, אשר מסוגל לתכנן את האסטרטגיה המשפטית, שתוביל להשגת המטרה של הלקוח.

עו"ד קוהלי, טיפל ומטפל במקרים רבים ומורכבים. סיפורי ההצלחה, שקצתם מובאים לעיונכם באתר, הנם דוגמאות מוכחות לעמלו


www.kohali.co.il/
 
מאמרים נוספים :

» גירושין של אנשי הייטק

 גירושין של אנשי היי טק למה עובד הייטק צריך עורך דין גירושין המתמחה בגירושין של אנשי היי טק ? עובדי הייטק שפונים לייעוץ לעורך דין בגירושין, מגלים שהשכר הגבוה שלהם נמצא בעוכריהם: לאורך חיי הנישואין שלהם הם קיבלו שכר גבוה,...

» גירושין של רופאים - נכסי קריירה

 גירושין של רופאים- נכסי הקריירה של רופא:"נכסי קריירה" הם כינוי לפונטציאל ההשתכרות העתידי של מי שיש לו מקצוע או מומחיות בתחומו שנצברו במהלך הנישואין, משתכר שכר גבוה מהממוצע ויש לו כישורים גבוהים במקצועו. סיטואציה מוכרת...

» גירושין-דרך הנכונה

 להתגרש זה לא דבר קל, יעיד על כך כל אדם שפסע אי פעם במסדרונות הבית דין הרבני. אבל אם תדעו איך להתגרש בצורה נכונה, הגירושין יכולים להפוך להליך נסבל ואולי קל. זה נשמע יומרני ובאמת שאין מתכון מנצח לגירושין שיתאים לכולם אבל כן...

» עורך דין משפחה.

עורך דין משפחה.בשל העובדה שאחוז הגירושין עלה עם השנים , כיום רבים מן האוכלוסייה נעזרים בשירותיו של . מדובר על תחום גדול מאד שיש בו חוקים שונים ולכן אם אתם נמצאים במעמד כזה שאתם זקוקים לשירותיו של עורך דין משפחה חשוב מאד...

» עורך דין גירושין

עורך דין גירושיןהצורך בזוגיות הוא צורך טבעי וקיומי- זה ידוע. זוג אוהבים מכירים ומתחתנים ומקימים משפחה. ככה זה אמור להיות. אך מה קורה שבדרך משתבש משהו? או מתרחשים אירועים שמשפיעים על זוגיות כמו: אובדן של אדם קרוב, מחלה של...

» עורך דין ברחובות.

עורך דין ברחובות. מתגוררים באזור המרכז וזקוקים לשירותיו של עורך דין ברחובות? אתם נמצאים בתהליך גירושין ואינכם יודעים מי באמת יכול לסייע לכם בנושא זה? השוק מוצף בהמון עורכי דין אבל בסך הכל אתם מחפשים משרד שיודע לתת...

» דרכים רבות לעריכת צוואות

צורות הצוואהפרק השלישי, סימן א' לחוק הירושה, קובע מהן הצורות לפיהן ניתן לערוך צוואה כדין.א.    צוואה בכתב ידסעיף 19 לחוק קובע כי ניתן לערוך צוואה בכתב יד, היינו, המצווה יכתוב את צוואתו בכתב ידו, צוואה אשר תישא תאריך כתוב...

» גירושין בהסכמה מתוך ידיעה ברורה

בודאי קראתם או שמעתם על המושג החדש שנכנס לעולמנו – גירושין בהסכמה.מדובר בדרך חדשה יחסית, המתאימה לבני זוג המגיעים להחלטה משותפת שהפרדתדרכיהם תהיה הצעד הנכון ביותר עבורם.אין ספק שמצב כזה יעיל מאוד וחוסך עוגמת נפש רבה הן...

» איך לבחור עורך דין גירושין?

כשמדובר על תיק משפטי בנושא דיני משפחה ובפרט גירושין, יש לקחת ייצוג משפטי על ידי עורך דין שמומחה בתחום הגירושין. זאת משום שאם תהליך הגירושין מתנהל בצורה לא נכונה, הוא גם עשוי להיגמר בצורה מכוערת ולא נעימה לשני הצדדים. על...

» מתי צריך עורך דין גירושין?

עורך דין גירושין הוא משפטן המתמחה בדיני משפחה, והמייצג צד אחד או את שני הצדדים בעת סיומם של נישואין. המאמר דן במקרים בהם נדרשת התערבותו של עורך דין כזה גם במצב בו קיים הסכם נישואין.הפעלה של עורך דין גירושין: חיונית גם אם...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים