שובר לפרסום בגוגלמדרגון

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אבנר כהן   
שלישי, 08 ינואר 2013 15:57

בישראל מספר הנכים גבוה ממחלות מתאונות דרכים ותאונות עבודה וכן נכי מלחמות ישראל.  לרובם עלייה במדרגות היא אחת מהפעולות הקשות ביותר. כשמדובר בילד נכה הבעיה עוד סבירה. אפשר לשאת אותו על הידיים ולהעלותו במדרגות. ככל שהילד גדל ומשקלו עולה הדבר הופך לבלתי אפשרי.היה צורך למצוא פתרון כיצד להעלות נכה בדרגות  מבלי להרים אותו על הידיים. פתרון אחד נמצא בהמצאת המדרגון. זוהי פלטפורמה המותקנת על גבי מעקה המדרגת ומונעת על ידי מנוע כלפי מעלה או מטה. הנכה עולה על המדרגון יחד עם עגלת הנכה ועולה או יורד איתו את המדרגות.

במשפחה בה נכה מבוגר או ילד נכה הטיפול בו מהווה את מרבית שעות היום. בדרך כלל מועסקים עובדים זרים על ידי המשפחה בטיפול בנכה. הורים לילדים נכים מספרים על קושי בטיפול בילד ההשקעה הגדולה שיש להעניק בגידולו והפגיעה ביתר בני המשפחה, בעיקר בילדים הנוספים. מדרגון המותקן בבית הנכה משנה בהרבה את התנהלות המשפחה ותלות הנכה בהם.

נכה מבוגר יותר אינו יכול להיות עצמאי והמדרגות מהוות מכשול בהתקדמותו לקראת עצמאות. יש נכים הגרים בבית פרטי ורבים מביניהם יושבים בכיסאות גלגלים ואינם יכולים להגיע לקומה העליונה. במימון מוסדות הרווחה והארגונים השונים מותקן בביתם מדרגון המאפשר להם תנועה בין הקומות.

מחקרים רבים הוכיחו שהשארת הנכה בקהילה בסביבה הטבעית שלו היא דרך אחת מדרכים רבות לטפל בנפשו של הנכה. ילדים ונערים הזקוקים לכסא גלגלים אינם יכולים להשתלב בבית ספר רגיל מאחר ולעיתים כיתות הלימוד שלהם נמצאות בקומות עליונות.

בעבר ילדים נכים שהועלו לכיתת הלימוד שלהם, על ידי מטפל שנשא אותם על ידיו , לא יצאו מהכיתה מתחילת הלימודים ועד סופם בגלל מגבלת המדרגות. נושא זה העסיק את משרד החינוך ובמספר בתי ספר בארץ מומן והותקן  על ידי העירייה ותרומות מארגוני הנכים, מדרגון המסייע לילד הנכה להגיע לכיתת הלימוד שלו.
התקנת המדרגון בבית הספר הביאה לכך שהילד הנכה יכול להשתלב בחיי החברה של הילדים בחצר תוך התחשבות במגבלותיו הגופניות. מורי הספורט הונחו להפעיל את הילד היושב בכסא גלגלים בתרגילים המתאימים למצבו הפיזי. בנוסף לפן הנפשי שהילד מקבל הוא מרגיש כאחד מכולם.

הנכים בישראל זכאים לקצבת נכה מהמוסד לביטוח לאומי ובין היתר כוללת קצבה זו גם כספים לרכישת רכב לנהיגה עצמית או למי שיוסמך לכך. כדי להעלות את עגלת הנכה למכונית יש  מנגנון הרמה, מדרגון. הנכה עולה עם הכסא על הפלטפורמה ועל ידי הנעה חשמלית היא עולה ויורדת בהתאם לצורך. עגלת הנכה משמשת אותו ככסא נהג או במקום אחד מכיסאות הישיבה מאחורי הנהג.

כשהמדרגון אינו בשימוש ניתן לקפלו באופן שלט חשמלי.  נכה שיכול להשתמש בידיו אינו זקוק לעזרה לעליה וירידה במדרגון. על ידי שימוש בשלט הוא מביא את המדרגון למצב שהוא יכול להניע את כסא הנכה אל המשטח ולתפעל את המדרגון שהוא עבורו המעלית.

בשוק הישראלי ניתן למצוא מספר חברות המייצרות מדרגונים עבור נכים לכל אחד האיכות שלו ובעלויות שונות. המשקל המקסימלי הניתן להעמיס על המדרגון הוא 225 קילוגרם ופינותיו עגולות למניעת פציעות. כל המדרגונים בארץ עומדים בתו תקן ישראלי ובינלאומי.

ילדים רבים שעד התקנת המדרגון לא יכלו לצאת מהבית באופן עצמאי בילו את שעות הפנאי שלהם בעיקר בבית על ידי המחשב או הטלוויזיה. מאז הותקן מדרגון בביתם והיכולת להיות ניידים ועצמאיים יותר הצטרפו רבים לתנועות נוער. הילדים השתלבו בתנועת הנוער המקובלות אבל הם אינם יכולים להשתתף בכל הפעילויות והטיולים המתקיימים במסגרת הפעולות. 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים