שובר לפרסום בגוגלמדוע מכונת תהודה מגנטית MRI השביתה את כל מכשירי הIphone במוסד הרפואי?

PDF הדפסה דוא
מדוע מכונת תהודה מגנטית MRI השביתה את כל מכשירי הIphone במוסד הרפואי? - 5.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אלכסנדר רייף   
רביעי, 31 אוקטובר 2018 14:56

מדוע מכונת תהודה מגנטית MRI השביתה את כל מכשירי הIphone במוסד הרפואי?

 

מאת

אלכסנדר רייף

מומחה סייבר וטכנולוגיה.

 

המקרה המוזר התרחש במהלך התקנה של מכונת MRI חדשה והיווה הפתעה מוחלטת לכל מי שנתקל במקרה הזה. לכולם, למעט חברת Apple.

עובד מחלקת הIT במוסד הרפואי אשר שיתף את המקרה לראשונה ב r/sysadmin subreddit, מספר כי באותו היום הוצף בשיחות טלפון מעובדי בית החולים על כך שמכשירי הסלולר שלהם הפסיקו לעבוד. באותו זמן עבדו בבית החולים על התקנת מכונת MRI חדשה. מה הקשר ? תמשיכו לקרוא.

מכשירי MRI פועלים על ידי הפקת שדה מגנטי חזק מאוד, וזו באמת הייתה המסקנה הראשונה של עובדי הIT לסיבת התקלה, הם סברו שהטלפונים היו מושבתים על ידי הדופק האלקטרומגנטי שנוצר על ידי הMRI . הייתה רק בעיה אחת: לפי המסקנה הזו כלל המכשירים האלקטרוניים היו צריכים להיפגע, אותו עובד IT לאחר שעשה סיור בין המתלוננים על התקלה גילה שהתקלה מזדקקת למוצרי אפל בלבד ביניהם שעוני Apple Watch, מכשירי IPhone ומוצרי אפל אחרים. מכשירי אנדרואיד היו בסדר גמור, כמו שאר הציוד במחשב במתקן.

לאחר תחקור נוסף עם עזרה של אנשי IT נוספים וקריאה על מבנה מכשיר הMRI , למדו אנשי הIT כי מכשירי MRI משתמשים בהליום נוזלי על מנת לקרר את המגנט של המכשיר. האדים הנפלטים מההליום הרותח (גז הליום) נפלט בדרך כלל מצינור פליטה המותקן במכשיר הMRI. בבדיקה שבוצעה על המכשיר שהותקן בבית החולים נמצא סדק במנגנון הפליטה של המכשיר מה שגרם לגז ההליום להתפשט לחלל החדר ומשם לתעלות האוורור של כלל המתקן. בסך הכל נפלטו 120 ליטר הליום נוזלי שיוצרים בערך 90,000 קוב של גז הליום.

 

מכשירי אפל שנחשפו לגז ההליום הושבתו לחלוטין. לאחר שנמצאה הסיבה לתקלה במכשירים, נשאלת השאלה למה הליום פגע במכשירים? ולמה רק במכשירי אפל?

המכשירים שנפגעו היו מוצרי IPhone מגרסה 6 ומעלה ושעוני אפל מגרסה 0 ומעלה. מוזר לא?

לכל טלפון חכם יש גירוסקופ ומאיץ המיוצר מסיליקון מסוג MEMS. התיאוריה הראשונית הייתה, כי מולקולות ההליום היו קטנות מספיק כדי להיכנס לתוך השבבים האלה ולהפריע לפעולתם המכנית.

כך נראה רכיב הגירוסקופ:

 

אבל היו שתי בעיות עם הרעיון הזה: אחת, אפל היא לא היחידה המשתמשת באמצעות בסוג זה של סיליקון עבור שבבי הגירוסקופ. מדוע לא הושפעו מכשירי ה- Android? .

התאוריה הבאה שנבדקה היא שהבעיה לא נגרמת מהגירוסקופ אל מהרכיב השני המיוצר מסיליקון MEMS. הרכיב הזה הוא המאיץ:

 

אז ככה בין שלל תפקידי המאיץ המדובר הוא משמש לתפקוד השעון במכשיר. הלב של כל מכשיר אלקטרוני הוא השעון. באופן מסורתי, אלה מתנדים מסוג קוורץ, גבישים הרוטטים בתדר מסוים צפוי - בדרך כלל 32 קילוהרץ.

ללא שעון, המערכת עומדת ללא ניע. השעון הוא ממש פעימת הלב של כל מכשיר מודרני.

אבל למתנדים מסוג קוורץ יש כמה בעיות. הם לא שומרים זמן באופן תקין בטמפרטורות גבוהות (ונמוכות), והם מרכיב גדול יחסית - 1 × 3 מ"מ. בחיפושם אחר חומרה קטנה יותר ויותר, אפל החלה לאחרונה להשתמש במתנדי תזמון MEMS מחברה מיוחדת בשם SiTime ולהחליף את רכיבי הקוורץ.

ואכן בנבירה קלה באתר של APPLE ניתן לקרוא במדריך הבטיחות (לא מצאתי כזה בעברית):

https://help.apple.com/iphone/12/#/iph301fc905

ושם נכתב – ציטוט: Exposing iPhone to environments having high concentrations of industrial chemicals, including near evaporating liquified gasses such as helium, may damage or impair iPhone functionality. Obey all signs and instructions.

ובכן נמצאה הסיבה לתקלה – ולמדנו ש חלקיק קטן של הליום יכול פיזית להשבית את שעון המכשיר. אבל תנו לי להרגיע אתכם, ראשית הטלפון חוזר לפעילות תקינה לאחר שמוצא מסביבת גז הליום (לאחר כמה דקות), וכמובן, הסיבה שמעולם לא שמעתם על זה לפני היא כי זה מצב כל כך נדיר, אבל אם תהיו פעם בסביבה שבה קיימת דליפת הליום שימו לב למכשיר שלכם.


 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים