שובר לפרסום בגוגלכיצד מקפיאים הליכי גירושין – והאם זה אפשרי?

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אלעד שניר   
חמישי, 10 מרץ 2016 16:43

 

פתחתם בהליכי גירושין, ולפתע קיבלתם רגליים קרות והחלטתם לתת צ'אנס נוסף לזוגיות שלכם. האם ניתן להקפיא את הליכי הגירושין מבלי לסגור את התיק? אם כן – כיצד? ומהי תביעת שלום בית? על כך במאמר שלפניכם.


ההחלטה להתגרש היא החלטה כבדת משקל הנושאת השלכות משמעותיות עבור שני בני הזוג. אחרי שנים רבות של נישואין, אין זה פשוט כלל להתחיל חיים חדשים לבד. כאשר ישנם ילדים בתמונה, ההחלטה קשה שבעתיים. ילדים עשויים להתקשות מאד עם גירושי הוריהם, וההחלטה להתגרש צריכה לקחת בחשבון גם את טובתם.
פעמים רבות, לאחר שבני הזוג כבר מצויים עמוק בתוך הליכי הגירושין, הם מקבלים לפתע רגליים קרות ושואלים את עצמם: האם זה באמת כדאי? האם האופציה היחידה היא להתגרש? במקרים רבים, תיק הגירושין נפתח מתוך מריבה שגלשה לפסים מוגזמים, אך לאחר שעובר זמן מה והרוחות נרגעות, בני הזוג מפנימים את משמעות הצעד שהם עושים ומתחילים לחשוש ממנו.

הקפאת הליכי גירושין כדי לשקם את הנישואין
הפתרון האולטימטיבי עבור בני זוג במצב כזה הוא להקפיא את הליכי הגירושין. כלומר, לעצור את ההליכים השונים, אך לא לבטלם לגמרי. כך, מצד אחד בני הזוג יכולים לנסות לשקם את נישואיהם, אך מצד שני, אם ניסיונות השיקום אינם צולחים, הם יכולים להמשיך בדיוק מאותה נקודה בה הם הפסיקו.
בכדי להקפיא את הליכי הגירושין, עליכם להגיש בקשה להקפאת הליכי גירושין לבית הדין או לבית המשפט – היכן שהתיק שלכם מתנהל. אם בקשתכם תתקבל, בית הדין או בית המשפט יורו על הקפאת ההליכים וכן על ביטול מועדי דיון שנקבעו [אם נקבעו].

לאחר מכן, אם תחליטו להמשיך את הליכי הגירושין, תצטרכו להגיש לבית הדין או לבית המשפט בקשה להמשיך את ההליכים מהיכן שהם הפסיקו ולקבוע מועדי דיון חדשים.
תביעת שלום בית
מלבד האפשרות להקפיא את ההליכים לצורך ניסיונות שיקום הנישואין, ישנה גם אופציה להגיש תביעה לשלום בית. כאשר אחד מבני הזוג מגיש תביעת גירושין בבית הדין, בן הזוג השני רשאי להגיש תביעה נגדית לשלום בית. אם תביעה זו תתקבל, בית הדין יורה לבן הזוג השני למצות את האופציה של שלום בית לפני שהוא ממשיך בהליכי הגירושין.
על פי המסורת היהודית, מוטב להימנע מגירושין ככל האפשר. משפט ידוע מהמקורות אומר: המגרש את אשתו הראשונה – אפילו מזבח מוריד עליו דמעות. משום כך, בית הדין בדרך כלל מורה על מיצוי האפשרות של שלום בית, ורק אחר כך מאפשר להתגרש.
הקפאת תביעת גירושין כדי לערוך הסכם גירושין
מקרה נוסף בו יש צורך להקפאת הליכי הגירושין הוא כאשר בני הזוג מחליטים לערוך הסכם גירושין. פעמים רבות, אחרי שאחד מבני הזוג הגיש תביעת גירושין בבית הדין או בבית המשפט, בני הזוג מגיעים ביחד למסקנה כי מוטב להם לגבש הסכם גירושין מאשר להיגרר לעימות משפטי ממושך. סכסוך גירושין ממושך עלול לעלות ביוקר לשני הצדדים הן מבחינה כלכלית והן מבחינה נפשית, ובני זוג רבים בוחרים להתפשר, לגשר על המחלוקות ולגבש הסכם גירושין.
במקרה כזה, בני הזוג יכולים לבקש מבית הדין או מבית המשפט – היכן שהתיק מתנהל – להקפיא את הליכי הגירושין עד לגיבוש הסכם הגירושין. כך, מצד אחד הם יכולים לנסות לגבש הסכם גירושין, אך מצד שני, אם מאמצי הפשרה לא יצלחו, הם יכולים להמשיך את תביעת הגירושין מהמקום בו היא נעצרה.

 

  
מאמרים נוספים :

» הבסיס להליכי גירושין בישראל

על מנת לסיים בצורה פורמלית וחוקית קשר נישואים בין שני בני זוג יש צורך בפתיחת הליך גירושין. מלבד ההיבט המשפטי המשמעותי של הגירושין, יש גם משמעות חברתית ואישית לתהליך. ראשית, חשוב לזכור כי גירושין מסמלים את סופה של תקופה....
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים