שובר לפרסום בגוגלכוחם של מילים - משחק לתקשורת אחרת

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : גיא מסד   
רביעי, 20 יולי 2011 23:21

20.7.11

כוחם של מילים – משחק לתקשורת אחרת

לתקשורת שלנו עם אחרים יש השפעה רבה. גם על מה שהאחר מבין, מגיב או עושה בעקבות דברינו, אבל גם על איך שאנחנו מרגישים ופועלים בעקבות התקשורת הזו. לא פעם אנשים חושבים ומרגישים שהיה נכון יותר אם היו משתמשים בשיחה במילים אחרות. מצד שני, אחרים מרגישים מצוין לאחר שחוו תקשורת טובה וכשהצליחו להעביר מסר או רעיון.

אני מזמין אתכם לעשות צעד ראשון בדרך לתקשורת אחרת. והצעד הזה מתחיל במילה "לא". גישות שונות גורסות כי המוח אינו מכיר מילה זו. דוגמה פשוטה לכך ניתן לחוות דרך זה שאבקש מכם כעת לא לחשוב על פילים וורודים (אז על מה אתם כן חושבים? ).  בנוסף, כשרוצים ליצור שינוי התנהגות אצל ילדים נאמר לא פעם שחשוב לתת חיזוקים חיוביים ולהכווין איך כן נכון לנהוג ולצמצם כמה שאפשר את החיזוקים השליליים ואת המשפטים של "אסור לעשות...". אפשר להתחיל ולהרגיש אחרת דרך משחק שהחוק היחיד בו הוא שהמילה "לא" (וגם מילים נרדפות כמו "איני רוצה", "אסור" וכו') מחוץ למשחק. אפשר להתחיל לתרגל את המשחק במשך מספר דקות קצובות, בארוחה או בנסיעה משפחתית, עם חברים בבית קפה ועם כל מי שתבחרו, כולל עם ילדכם. ואז, אם משהו משתמש במילה האסורה, על המשתתפים האחרים להכריז "פסול" ועליו לנסח את המשפט מחדש ובגישה חיובית.

אז מדוע כשאנשים רוצים משהו הם מסבירים את זה דרך מה הם לא רוצים במקום לומר בצורה ברורה מה הם כן רוצים? אנשים שונים משתמשים במילה "לא" או "אסור" כי זה מבהיר בצורה חדה ומהירה, לכאורה, את מה שהם רוצים לומר. אולם, ישנם כאלה שהמילה "לא" פשוט מסייעת להם ליצור מעין חומת מגן שמונעת מהם להיכנס למצב לא נעים של עימות, וויכוח ועוד (למרות שלפעמים זה עושה בדיוק את ההיפך).

דרך המשחק, נוצר מצב שבו במקום לומר "אסור" או "לא", ואולי להוסיף עם זה פרצוף רציני או כועס, אפשר לקבל על עצמנו ארשת פנים רגילה ולומר " אני מעדיף שתעשה כך וכך..." או "אני אוהב את זה אחרת...".

בניגוד ל"משחק השקט", שבו נהנים בעיקר ההורים ממספר דקות של חופש מנטאלי, במשחק הזה מנצלים רגע מחיי היום יום להקשבה ולדיאלוג חיובי. המשחק בעצם מעודד הקשבה, בחירת מילים ומאפשר אווירה נעימה במהלך השיחה.

אכן, זהו משחק מאתגר ובהתחלה חלק מהמשתתפים אפילו חווים קושי רב. אבל עם התקדמות המשחק והפתיחות לשיחה במשפחה, עם החברים ועוד, מתפתחת תקשורת שניתן אפילו ליהנות ממנה.

אז כולכם מוזמנים להתחיל לשוחח בתקשורת אחרת, שיהיה בהצלחה ולהתראות בהמשך.

גיא מסד – מנחה ומוביל לשינוי באמצעות דמיון מודרך ו – NLP

בקרו בדף שלי בפייסבוק:

http://www.facebook.com/pages/%D7%92%D7%99%D7%90-%D7%9E%D7%A1%D7%93-%D7%93%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%9A-%D7%95-NLP/234589196560288?ref=hnav


 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים