טיפוח עצים ונוף

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : מעוז גיזום   
חמישי, 12 אפריל 2012 10:36

טיפוח צמחייה בחזית הבית, או תחזוק גינה מושקעת הם אחד הדברים המרשימים ביותר שאפשר להוסיף לבית, בצורה טבעית, נעימה למראה, המוסיפה הרבה חן וקסם לסובב אותנו. עצים הינם אלמנט נפלא לקישוט ועיטור סביבתנו, ויש להם היכולת לחזק ולהדגיש או לחלופין לרכך את הנוף המשתרע לעינינו. מסיבות אלו חשוב מאוד לתכנן ולהבהיר לעצמנו מה בדיוק נרצה להשיג כשנתחיל לטפח צמחייה.

קיימים הרבה מאוד גורמים אותם יש לשקול לפני שתילת העצים ובניית גינה לתפארת. חשוב מאוד לזכור שמה שבתחילה נראה לנו מתאים, ייתכן ובהמשך יגדל ויתפתח לכדי דבר אחר- שלא אליו כיוונו ולא אותו רצינו. פעמים רבות אנו רואים מבנה אדריכלי יפה ומושקע, אך רובו מוסתר מאחורי הצמחייה שעם השנים גדלה והסתעפה. כמו כן, ניתן לראות בתים שאינם מוארים כמעט מאחר ובחלוף השנים, עצי הגינה גדלו וחסמו כניסת אור אל המבנה. בחירת סוג העץ המתאים הינה בחירה משמעותית ביותר, בנוסף לשיקולים סביבתיים כמו התאמה לאקלים, סוג הקרקע, וכמויות ההשקיה הרצויות, חשוב לשים לב לנטיות האישיות שישנן לכל עץ, למשל להתפתח במהירות לגובה, או לחלופין להתפשט לצדדים וליצור צל גדול.

אפיון עיקרי הוא ההתייחסות לסוג העץ- האם הוא "צריפי" או "רחב צמרת".


העצים הצריפיים מאופיינים בגזע מרכזי המוביל לכל גובהו של העץ, שענפיו קרובים מאוד לגזע ואינם מתפתחים לצדדים או מתחרים בגזע המרכזי, עץ נפוץ כזה הוא הברוש.
לעומתם, העצים רחבי-הצמרת בעלי גזע שבתחילה מוביל את העץ, אך בהמשך נוצרים ענפים נוספים גדולים ורחבים המתחרים בגזע. דוגמה טובה תהיה עץ הזית, שככל שהוא גדל כך הוא מסתעף לצדדים ו"משתלט" על סביבתו.
בעצים "צריפיים" אין צורך בהתערבות מצידנו, שכן הטבע דואג למראה ה"גזום" שלהם מאליו. בעצים רחבי צמרת, עלינו להקפיד לגזום באופן תדיר את הענפים כדי לשלוט בהתפתחות העץ לכיוונים הרצויים.

כמו שציינו, חשוב לקחת בחשבון עוד לפני שתילת העצים, את גודלם הסופי.
עץ בוגר עלול להגיע לקוטר לא מבוטל של 1.5 מטר, ושורשיו של עץ בוגר עלולים להסתעף ולהשתלט על יסודות המבנה, לגרום להתערערות התשתית ולחסימת הצנרת.
לכן, רצוי לשים לב- האם העץ יינטע במיקום קרוב מדי למבנה, לאזורי צנרת, לקרקע מרוצפת? האם יש בסביבתו קווי חשמל או טלפון העלולים בהמשך להיפגע? האם שמנו לב למיקום העץ מבחינת כניסה לבית, קרבתו לחלונות ולמרפסת והאפשרות שמקומות אלה יוחשכו ע"י הצל שהעץ יטיל כשיגיע לגודל בוגר?

בחירה נכונה בסוג העץ ובמיקומו בעת השתילה עשויה להוסיף גם פן עיצובי- עץ נמוך הנטוע בקרבת בית חד קומתי, ייתן תחושה שהבית גבוה יותר, ומתנשא מעל העצים. לעומת זאת, עץ גבוה מדי בסביבת אותו הבית, ייצור תחושה שהבית נמוך ו"גמדי".
נוכח כל הדברים המוזכרים לעיל, נראה שחשוב לתכנן מראש את כל היבטי הנראות של הצמחייה אותה אנו רוצים לטפח.

טיפים לטיפוח נכון

לאחר שסיימנו את שלב התכנון, הקמת הגינה ושתילת העצים הרצויים, חשוב לשמור על שגרת טיפוח נכונה ומקצועית עבור כל עץ.
ראשית נוודא את מידת ההשקיה הנכונה עבור כל סוג עץ. וכמו כן, רצוי להקפיד לזבל את האדמה במידה הנכונה, על מנת לספק לקרקע ולעץ חומרים מזינים.

מושג חשוב נוסף הוא "תמיכה". כשהעץ עדיין הינו שתיל צעיר, לעיתים ישנו צורך בתמיכה בגזע, עד למצב שבו שורשיו יעמיקו בקרקע ויסגלו לעצמם אחיזה איתנה. לשם כך מציבים בקרקע שני עמודים, המוצבים במרחק של 30 עד 40 ס"מ מהגזע. חשוב לזכור- גם הגנת יתר על העץ הצעיר אינה טובה לו, תנועת הגזע ברוח מהווה גורם חיזוק ומשפיעה לטובה על התעבותו, ויש לאפשר תנועה זו.

בהמשך נקשור את העץ לסמוכות- רצועות שטוחות מבד או פלסטיק שתפקידן לייצב את העץ, את הקשירה רצוי לבצע במקום בו הגזע כבר מעוצה וקשיח, ולשים לב שקליפת העץ מוגנת מפני פציעה. את הרצועות אין להדק סביב הגזע- כדי לאפשר לו להתעבות, ואין לקשור סביב חוט ברזל- כדי להימנע מפציעת הגזע.

במהלך תהליך גדילת העץ, יש לשים לב שישנם סוגי עצים הדורשים גיזום מתמיד, עוד בטרם ייווצרו סיכונים כמו נגיעה בחוטי חשמל או קריסת ענפים. במקרים בהם יש צורך- נבצע קיטום או גיזום הסחה.
עצים אחרים רגישים יותר לפציעות או לריקבון, ובעזרת איש מקצוע יש למהר למרוח עליהם משחה שתסייע בתהליך הריפוי ותמנע התפשטות הריקבון פנימה יותר.

לסיכום,
לטיפוח הגינה ישנם לא מעט היבטים חשובים, החל מתכנון מקדים ושקילת כל הגורמים בהתפתחות העץ וסביבתו, ועד לשגרת טיפול וטיפוח המבטיחה שהעץ ימשיך להתפתח בצורה בריאה שלא תהווה מטרד או מפגע לסביבה.
בפנייה "למעוז גיזום" ניתן להימנע מתקלות רבות ועוגמת נפש שלעיתים תתברר רק בשלב מאוחר יותר, וליהנות מגינה מטופחת ויפה, המשתלבת היטב בסביבה הרצויה.


www.m-gizum.com
 
מאמרים נוספים :

» החשיבות בבטיחות בזמן כריתת עצים

אחת הפעולות המורכבות ביותר אך גם החשובות ביותר שאף נחשבות למצילות חיים - הן הפעולות של כריתת עצים. מדוע יש צורך לכרות עץ? יש יתרונות רבים הרי בשתילתם של העצים, והם תורמים מאד לסביבה ולמאזן האקולוגי. עם זאת, הכריתה לעתים...

» כלי עבודה המשמשים לטיפול בעצים

טיפול בעציםעצים הם חלק בלתי נפרד מחיינו. העצים נמצאים בכל מקום, בעיר, בכפר וביערות. בני האדם משתמשים בעצים ועובדים איתם כמעט משחר האנושות. ישנן פעולות שונות הנעשות עם עצים, חלקן קשורות לתעשייה ולייצור וחלקן קשורות לקישוט...

» איך לשמור על השיער בתקופת החורף

השיער שלכם בעל נטייה להיות יבש בחורף וזאת בשל שינויי טמפרטורה חדים אשר הם כתוצאה מיציאתכם ממקום מחומם אל האוויר הקריר בחוץ. מזג האוויר בחורף יכול להיות הרסני ביותר עבור השיער שלכם. בחודשי החורף השיער שלכם הופך לשיער יבש...

» קמין - כי מי צריך מזגן?

עוצמת החום וההספק של הקמין נקבעים לפי הקוטר של תא הבערה. בעבר, היה הקמין הדרך כמעט היחידה לחימום הבית, ללא אמצעים טכנולוגיים מתקדמים הקיימים היום . ישנם סוגים רבים של קמינים, אשר פועלים היום בשילוב עם טכנולוגיות נבדלות...

» איך להתחמם לחורף בעזרת קמינים

קמין גז אשר הותקן באמצעות טכנאי מוסמך ישמש את הבית בבטחה לתקופה של שנים , אין סיבה לדאגה . החיסרון היחיד המתלווה אל קמין עצים הוא התלות באספקה שוטפת של עצים להסקה, ישנן חברות המספקות משלוחי עצים באופן קבוע עד הבית. הפלט...

» טיפים לטיפול בשיער פגום

אחת התופעות המרגיזות ביותר שיש, היא ללא כל ספק תופעת השיער הפגום. למה בדיוק הכוונה? לצערנו הרב, עקב טיפולי שיער שאינם אחראיים, כמו גם ניסיונות לצבוע את השיער, והחלקות מרובות וחובבניות, נוצר מצב שבו השיער הופך לפגום, מאבד...

» הכל על שעווה לגברים

טיפול קוסמטי לגברים זוכה לפופולאריות הולכת וגדלה בכל רחבי העולם. בימינו, גברים רבים פונים לטיפול קוסמטי כדי לטפל בעור שלהם ולהסיר שיער גוף לא רצוי.מהגבות ועד לבהונות, וכל מה שביניהן – גברים התחילו כבר לפני שנים לגלח את...

» עבודת גינון בגני ורסאי

גני ורסאי, שהוכרזו על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 1979, משתרעים על שטח העולה על שמונה קילומטרים רבועים, בשטח שהיה בעבר חלק מאזור המלכותי של ורסאי. למעלה משישה מליון מבקרים, מגיעים בכל שנה על מנת להתרשם מהגנים והפסלים...

» שיקום שיער בראי ההיסטוריה

ההיסטוריה שינתה את האופן בו אנו מתמודדים עם השיער ההרוס או הפגום. כמובן שאפשר תמיד לצבוע, להסתפר או לקנות פאה. אך האפשרויות הללו לא מתאימות לאנשים שאכפת להם מהשיער שלהם והם רוצים להנות ממנו לאורך זמן, לאהוב אותו ולהרגיש...

» העתקת עצים

עצים הם דבר נפלא. אין כמותם להחיות את הנוף ולהוות עבורנו ריאה ירוקה, במיוחד בימים בהם זיהום האוויר גובר לצערנו. לעיתים קורים מצבים בהם עץ עלול להפריע לשגרת חיינו, אך במקום לנקוט באמצעי קיצוני כמו כריתת העץ, ישנה אפשרות...
STU2

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים