שובר לפרסום בגוגלחיים לאחר חיים

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אל לולו ניבין   
רביעי, 21 ינואר 2015 20:32
החיים שאחרי הטראומה, החרדה והמשבר/ לולו, חלילי ניבין


חגגתי יום הולדת גיל 20 בשנת 2002. יום שמח במיוחד וכמו כל נערה מתבגרת מאושרת שמקבלת מתנות יפות שהציפו אותי. חשתי כי אני בוגרת ומיושבת יותר מגיל העשרה, איזה כייף הכל סביבי נראה ורוד עד ליום ה- 27.07.2002 שלא אשכח לעולם!!!!! . קמתי לבוקר שונה מכל בוקר אחר יום משמעותי בחיי יום שהחל בהמון מצב רוח מרומם, שמחה ומאושרת, אחותי היקרה מכל, שירין,  הגיעה אליי הביתה קבענו לצאת בערב יחד עם משפחתי בן זוגי ושני ילדיי הקטנטנים, אחותי שירין ובעלה, נישואין טריים אווירת ירח דבש מסביב לזוג. שירין אחותי הבכורה גדולה ממני בשנה, אחותי היחידה, אין לי אחים נוספים חוץ ממנה, הגיעה בשעה 20:00 בערב כמתוכנן ויצאנו יחד לתל אביב לארוחת ערב חגיגית. חנינו את רכבנו סמוך למסעדה בכביש דו סטרי ואחותי ובן זוגה חנו מעבר השני. שירין בדרכה לחצות את הכביש, לפתע הגיע רכב במהירות מופרזת וארור מכל קרה, הרכב פגע פגיעה ישירה בשירין, תאונת דרכים קשה מאוד. כתוצאה מתאונה זו שירין הפכה "לשבר כלי" נפש חיה בגוף מת 150% נכות.  אחד עשרה שנים חלפו ושירין מקורקעת למיטה ומעט על כיסא גלגלים, מבינה אך קשה לה להביע את רגשותיה, מבינה אך לא מסוגלת להשיב, כמובן שלא הולכת, לא יכולה לקום ממקומה ולו רק בכדי לעמוד כמו כולם, הסובבים אותה. שירין נותרה כבת עשרים מאותה תאונה מחרידה. תמונה זו קשה לי עד כה והיא אינה משתנה, אותה תמונה טראומתית.  אי לכך, נכנסתי למשבר עמוק,  דיכאון,חרדות, תחושת האשמה אישית, מה עתיד לה, יש סיכוי לראות ניסים גלויים? ייתכן ואראה את שירין מבלה איתי שוב והפעם באופן רשמי? כיום,  אימי בעלת כוחות על, חזקה מכולם, היא זו שצמודה לאחותי בכל רגע נתון של היום, דואגת לטפח את "הפרח שנבל", רוכשת את מיטב הציוד והאבזור עבורה ולמענה. אימא אחת ויחידה, כך אומרים על כל האימהות, אך היא באמת אחת שצריכה לקבל "מדלייה ואף תעודת הוקרה זו".  ממנה למדתי הרבה, בעצם הכל, אימי אישה רוחנית מאמינה בגורל, מאמינה שכל דבר שקורה כתוב, זה גורלו של אדם וצרכים ללמוד להתמודד עם זה. חזקה ומחוזקת להעניק מכוחותיה לי ולשר בני הבית. אימא שעמדה "כעמוד ניצב" לי חיזקה אותי מאוד.  אחרי תקופת החרדות, התעודדתי מעט ואף חשתי כי אני מתמודדת עם הקיים והדיכאון נסוג לאחור. המשכתי לחפש מה ניתן לעשות ואיך אפשר לצאת מהדיכאון ומהחרדות שמלוות אותי רוב הזמן. יצרתי מציאות חדשה, השלמתי את 12 שנות לימודיי, סיימתי בהצטיינות עם תעודת בגרות. ואז גם מצאתי זמן לנסות את כישוריי בשוק העסקי, לעסק שאימא מינפה אותו והעניקה  לי אותו לפרנסתי. עד מהרה, זיהיתי כי מקומי עדיין לשקוד בלימודיי ולהרחיב את השכלתי.

כמו מרבית האנשים, נאבקתי כל חיי התחלתי ללמוד וללמוד מבגרות לתואר ראשון ב"פסיכולוגיה" ומייד לתואר שני ב "פסיכולוגיה חינוכית יישומית בהתמחות ייעוץ " ואף לדוקטורט. המשכתי לחקור את הנפש לחקור כוחו של האדם ועוד.  סקרן אותי מאד ולכן המשכתי ללמוד היפנוזה, הנחיית קבוצות, אבחון דידקטי, היבטים מיניים של האדם, התפתחות אדם נורמאלי ואב נורמאלי, ללמוד NLP ולהבין יכולת החשיבה של האדם ויכולת קוגניטיבית.  למדתי גם על גלגול נשמות, קראתי הרבה על  קיומו של היקום קראתי המון מאמרים על מוח האדם על יכולת המחשבה ומה הכוח שנובע ממחשבות האדם. עבדתי קשה כדיי לממן את כל לימודיי והתמודדתי כמיטב יכולתי עם קשיים ומכשולים,  נלחמתי בחרדות, בניתי לעצמי שם טוב בעמל רב, הייתי גאה בעצמי בכל מעשה טוב שאני עושה, הגעתי לסיפוק עצמי, ממשתי כמה חלומות והגעתי למס' יעדים שהצבתי.  העברתי הרצאות לסטודנטים תואר ראשון לסטודנטים לימודי תעודה, הרגשתי שאני מסופקת מכל דבר שעשיתי עד שחגגתי יום הולדת בשנת 2012 גיל 30 ושוב בתאריך 06.06.2012 עברתי טראומה אישית. הכריעו אותי נסיבות מתארות במיוחד מערכות היחסים שלי, בריאותי, הקריירה שלי, מצבי הכלכלי נראו חסרי תקנה ולא ראיתי כל מוצא מן הקשיים שהלכו ונערמו מכל עבר. ואז זה קרה !

רבות מחשבות ימים כלילות הרבה מחשבות בכי עד אין סוף, כעס, ללא הבנה, על כולם, על החיים, עד שהתחלתי להבין מה קרה איתי. התחלתי לדפדף ולקרוא מחקרים שבאחד מהם מצאתי אמירה שאומרת "אתה שקובע את העתיד שלך כל מה שקורה אתך זה שאתה בראת לעצמך" אמרתי לעצמי, הכל לטובה ניבין תלמידי ממה שקרה לך תנסי להתבונן במכשול ולבדוק מה את יכולה ללמוד ממנו.

קראתי ספר של "מחשבה מתגשמת  של ד"ר ולדמיר פטשו " הבלתי יאומן קרה, גליתי סוד ששינה את חיי מקצה לקצה, הבנתי שכל דבר ניתן לשנוי, ניתן לתקן ולחיות חיים חדשים בעיצוב שאתה קובע לעצמך. גליתי 10 מפתחות לאושר כל מפתח מוביל אותך לעולם חדש כדי לשנות את חייכם, מערכת יחסים, מזל, מערכת משפחתית זוגית, קריירה, השכלה, בטחון עצמי וכיוצ"ב. יש עדיין כל כך הרבה דברים שאנכם יודעים  ומבנים בנוגע לעצמכם .

בזמן שערכתי את המחקר שלי לקראת כתיבת הספר והדוקטורט שלי, קראתי מאמר בכתב העת "רידרז דייג'ס" המדבר על כך שכל אדם שני אינו אוהב את עבודתו!! ייתכן שאחד מכל שני אנשים היה רוצה לעסוק בעבודה שונה מזו בה הוא עוסק או לעבוד בתחום אחר לחלוטין?

שנים רבות  חוקרים חקרו את תולדותיהם של אנשים שהצליחו בעבודתם כדי למצוא תשובה לשתי שאלות חשובות:

  • כיצד ישנם אנשים המצליחים יותר מזולתם?
  • מדוע נדמה שישנם אנשים בעלי ידע וכישרון המאפשרים להם להגיע להצלחה רבה יותר ולמרות זאת רמת חייהם נמוכה באופן משמעותי מהצפוי?

רציתי מאד לדעת מדוע ישנם אנשים הזוכים להצלחה גדולה, לאושר ושגשוג. עד שגילתי את מפתח שהוא נמצא בכל אדם ואדם ה- "הנעה "

סוג ההנעה הראשון הוא כוח הישרדות:

חוקר הנפש הראשון, אברהם מאסלו דיבר על כך ש"כוח ההנעה החשוב ביותר של האדם הוא כוח "ההישרדות".

כוח ההישרדות הוא המאלץ את האדם לענות על צרכים בסיסיים כגון מזון, מים ואויר, היות וכאשר נוצר אצל האדם חסך באחד מצרכיו הבסיסיים, פועל בתוכו כוח מניע בסיסי להתריע בפני המנגנון העצבי במוחו לגבי החסר הספציפי , המהירות בה תאי העצב נעים, תגרום לגופו של האדם לנוע ותיצורנה אצלו כוח מניע לעשות כל מה שצריך כדי למלא את החסר ובהתאם, כאשר יצליח, יחזור גופו למצבו הטבעי.

להבהרת הנושא הבאתי דוגמא:  על תכונה משותפת שהייתה לאריה ולאיילה ביערות. בתחילתו של יום בשעות הבוקר היה מתחיל כל אחד מהם לרוץ במהירות. האריה ידע שעליו לרוץ מהר יותר מן האיילה שאם לא, הוא ימות ברעב ואילו האיילה ידעה שעליה לרוץ מהר יותר מן האריה המהיר ביותר, שאם לא, תהיה לו לטרף, חרף העובדה שגם לא היה להם רצון לרוץ, הרי שלא הייתה להם ברירה אלא לרוץ ובמהירות כדי שיוכלו להישרד.

נאמר והיית חוזר לביתך לאחר יום עבודה מפרך/מתיש ולא היה לך כוח לעשות שום דבר אתה מחליט לנוח מול מרקע הטלוויזיה. פתאום אתה שומע מישהו זועק:

"שריפה, שריפה". מה היית עושה? באופן טבעי היית עוזב את המקום מהר ככל האפשר!!! אך מהיכן הבאת את האנרגיה שהייתה חסרה לך קודם לכן? התשובה היא שהאנרגיה הפכה ערנית וחזקה.

היות וכך, תהיה אשר תהייה דרך חייך, לו הייתה שאלת קיומך תחת איום, היית שומר על ערנות, והמוטיבציה שלך הייתה עולה להציל את עצמך.

לכן עליי  לדמיין שקיים בידיי  מוטיבציה כזאת  תמיד וכיצד יעמוד לך כוח וכמה דברים טובים יותר תוכל להגשים על סמך זה.

סוג המניעים השני הינם מניעים חיצוניים:

סוג המניעים החיצונים מקורם מהחיים החיצונים שלנו כמו חברים או בני משפחה, הבוסים שלנו בעבודה וכו'. הבעיה היא שמניעים חיצוניים דועכים במהירות.

הרשה לי לשאול אותך:

אילו היה הבוס שלך בעבודה מקבל את פניך בחיוך נעים….האם הייתה השפעה לקבלת הפנים? ואילו היה קורה הדבר ההפוך, והוא היה מקבל את פניך בצורה יבשה ללא אמירת שלום או חיוך, האם גם לכך הייתה השפעה על יומך?….ללא ספק היה הדבר משפיע על יומך ויתכן גם על מצבך הנפשי לזמן ארוך.

למרבה הצער סומך האדם מאד על הנעות חיצוניות כדי לזכות הערכה ממנהליו, חבריו ובני משפחתו ואנו תמיד זקוקים להשביע את רצונו של הזולת ואנו תמיד אוהבים להיות מוערכים ורוצים שהאנשים יתנו בנו מבט של כבוד כדי להרגיש בערך עצמנו. יתכן וניתלה בדברים שאינם נובעים מתוך פנימיותנו בהכרח.

הסופר האמריקאי בנג'מין פרנקלין אמר ש"מבטו של הזולת עלינו היא זו שתהרוס אותנו…..אילו היו כל אלה מסביבי עיוורים מלבדי, לא הייתי זקוק לבגדים הדורים,  לבית יפה או לרהיטים מפוארים".

הפסיכולוג האמריקאי וויליאם ג'יימס אמר: אם היית עומד בצפייה להערכתו של הזולת היית עומד בפני רמאי גדול".

חברות רבות ברחבי העולם ומתוך חלק מן המחקרים אשר קראתי  גיליתי שרוב חברות הביטוח עורכות כל שנה תחרויות בין סוכני המכירות שלהן, כאשר הסוכן המגיע לאחוז המכירות הגבוה ביותר, הוא זוכה בטיול  כולל כל ההוצאות לזוג אל אחד האיים היפים בעולם. ואילו סוכנים אשר סך כל מכירותיהם לפוליסות ביטוח מגיע ל20,000 שח  לשבוע, סך כל המכירות שלהם במהלך התחרות מגיע ל-30,000 שח בשבוע, ובמלים אחרות הוא מתאמץ מאד לזכות בפרס שמבטיחה התחרות ואחוז המכירות שלו עולה ב-50%. אך שבוע לאחר סיום התחרות, צונחות המכירות שלו ל-10,000 שח בשבוע!!!

מהי הסיבה לכך? למרות שהסוכן הוא אותו סוכן ועובד למען אותה חברה ומוכר את אותו השירות באותו שוק, הרי שהנעותיו תשתנינה, וכאן עולה בעיית ההנעות החיצוניות, מאחר והשפעותיה נמוכות במהרה.

דוגמא נוספת ….לאחר שסיימתי התואר הראשון שלי צפתי שיחגגו המשפחה איתי ויעניקו לי מתנות או מילת הערכה קטנה. היו גם כאילו שאמרו לי "מברוק" כמה אנשים שזה מזל טוב, יפה מאוד " אבל עדיין הייתי מצפה ליותר הערכה כתובה ….. חכתי  אך לשווא. לא קבלתי מהומה ולכן הלכתי וכתבתי הערכה אישית לעצמי "ניבין חלילי היקרה כל הכבוד על המרץ ועל הגעתך למטרה שחלמת עליה כל השנים, אני אישית מאוד מעריכה אותך ומאחלת לך הרבה הצלחה. ציינתי תאריך וחתמתי מטה. חברה הקרובה לי שאלה אותי מה זה? מה את עושה? מה קרה ניבין,,,? הבעת פנים מופתעת.  עניתי לה "תאמני לי שצפיתי לקבל ברכה, הערכה מהקרובים לי בכתב אך אף אחד לא כתב לי אז אין מי שיעריך אותי, לכאורה, כמו שאני מעריכה את עצמי ולכן כתבתי לעצמי ואני מאד שמחה ומאושרת מכך. לאחר מס' ימים כמה מחברותיי שלחו לי זר פרחים ואף קבלתי הערכה כתובה מהן .

אמר מרק טווין: "יתכן ותצפה שיקרה דבר מה שייתן לך הרגשת שביעות רצון מעצמך ומעמלך, אך אתה הוא זה היכול להבטיח את אושרך , אם תעניק אותו לעצמך".

ומאז התחלתי כל פעם שאני מגיעה ליעד שחלמתי להגיע אליו או להצלחה בחיי, אני מזמינה את עצמי ליום פינוק או קונה לעצמי בגד חדש או להזמין את עצמי לארוחה יוקרה או לשלוח לעצמי זר פרחים או עיצוב נרות שכה אני אוהבת, נרות מעוצבים עם ריחות נעימים .

גם אתם יכולים  לעשות את אותו הדבר ותמצאו  הבדלים רבים ברמת החיים שלך תרגישו באושר פנימי

החכם הסיני קונפוציוס: אמר

Chinese sage Confucius: said "what the person who proclaims footwear, finds within himself and what mass man who proclaims he finds in others".

סוג ההנעה השלישי הוא ההנעה הפנימית:

סוג הנעה זה הוא החזק מבין כל הסוגים והשורד ביותר מבין הסוגים כי דרך ההנעה הפנימית אתה מנווט דרך כוחותיך הפנימיים העצמיים המנחים אותך להשגת מטרות גדולות.

דוגמא: הגברת ההיא שהייתה נשואה והיו לה חמישה ילדים, היו יחסיה עם בעלה תקינים היות והיא דאגה לו בכל צורה וגם דאגה לילדיה ולענייני הבית, אך לפתע זנח אותה בעלה ונקשר לאישה אחרת. במקום לבכות ולהצטער על כך שזנחה,  גמלה בליבה להתמודד עם האתגר הגדול וחיפשה עבודה ומצאה הזדמנות לעבוד בתור עובדת ניקיון במלון קטן. בתוך פחות מחמש שנים, בזכות חריצותה וכוחות ההנעה הפנימיים שלה הפכה לבעלת המלון הזה.

ההיסטוריה מספרת לנו את סיפורה של הלן קלר, הגברת החירשת ועיוורת שהפכה לאחת מן המורות והסופרות החזקות ביותר. אך מעט אנשים דיברו על אן סלומון  שעמדה מאחורי הצלחתה של הלן קלר ונלוותה אליה והייתה מורתה, ידידתה, מקור השראה לה, נשארה עמה במשך שנים ארוכות והאמינה ביכולותיה של הלן. למרות שלא הייתה שום מחויבות לאן לקחת את האחריות  הקשה הזאת מלבד אמונתה האישית שנבעה מתוך פנימיותה והיא זאת שהובילה אותה, או במילים אחרות הנעתה הפנימית היא זאת שכיוונה אותה.

ההנעה הפנימית היא סיבה לכך שהאדם הרגיל יבצע פעולות מעל הממוצע הרגיל ויגיע לתוצאות מדהימות….זהו הכוח הטמון מאחורי הצלחתו של אדם….אלה ההבדלים אשר מבהירים את השוני בחייהם של אנשים שונים…..זה הכוח המניע אותך לזרוע פרחים בנפשך במקום לצפות שמישהו יגיש לך אותם…..ההנעות הפנימיות הן האור הקורן מתוך נפשותינו,  הן הענק הרדום בתוכנו ממתין שנעיר אותו.

כפי שאמר ראלף וואלדו אמרסון "מה שנמצא מולנו ומה שנמצא מאחורינו  היה נחשב עלוב מאד אילו היינו משווים אותו למה שנמצא בתוכנו".

הפילוסוף סוקרטס היה הראשון שדיבר על חוק "הסיבתיות" לפני יותר מ-2,000 שנה ובימינו מכנים אותו הפסיכולוגים חוק "הסיבה והתוצאה", במובן שלכל סיבה יש תוצאה, כך שאם תחזור על אותה הסיבה, תגיע בכול פעם לאותה התוצאה. לפיכך, אתן לך  דוגמא להנעות בחמש צעדים:

צעד ראשון: נשימה

בצע שאיפה וספור עד ארבע אח"כ נשוף גם כן וספור עד ארבע. נשום בדרך זו במהלך הניסוי.

צעד שני: מנח הגוף:

שב או עמוד כשכתפיך פתוחות וראשך מורם.

צעד שלישי: הצהרה:

חזור בלבך חמש פעמים על האמירה: "אני חזק". בטא אותה בקול רועם הבוקע מתוך גופך. חזור על ההצהרה חמש פעמים בקול רם: "אני חזק".

צעד רביעי: חיבור בין התחושות

האמן בהצהרותיך החוזרות ונשנות וקַשר בין רגשותיך באמצעות כל החושים שלך, בכך שאינך צריך לומר חלושות "אני חזק" וכן, אל לך להגיד "לפעמים אני חזק" או "יש סיכוי שאני חזק" שהרי חובה עליך לומר "אני חזק" בכוח המחובר לתחושותיך.

צעד חמישי: מחבר רגשי

האם ישנו שיר כלשהו המזכיר לך אדם מסוים? ……במקרים אלו השיר הוא ביטוי למחבר רגשי.

האם קרה שראית מטוס ונזכרת בחופשה האחרונה שבילית או בחוויה אחרת כלשהי?….. יתכן שזהו סוג של מחבר רגשי. האם קרה לך שסוג מסוים של בושם הזכיר לך אדם מסוים? מקרים אלה נחשבים גם הם כמחברים.

מהו מחבר?

כאשר את חש ברגש חזק ומרגש ובו זמנית אתה גם מאזין לשיר מסוים או קרה לך דבר מרגש, כל החוויות האלה קשורות ביניהן מבחינה עצבית. כדי להסביר יותר אביא דוגמא לניסיון שחווה מדען רוסי בשם פבלוב  שגילה שפעולת הקישור יכולה להשפיע על ביצוע פעולה גופנית: בכל פעם שצלצל בפעמון נהג פבלוב להגיש מזון לכלבו, והיה זה אך טבעי שכלבו יזיל ריר כל פעם שיגיש לו את מזונו. לאחר זמן קצר ייווצר קשר עצבי בין הגשת המזון וצלצול הפעמון. אחר כך תכנן לצלצל בפעמון מבלי שיגיש לכלב את מזונו וכתוצאה מכך נזל לכלב ריר מיד בשומעו את הפעמון, למרות שלא היה שם שום דבר מזון.

כך גם נוהג האדם. ריחות, תמונות, דיבור ותנועות עשויות להיות מקשרות המחזירות  למוחותינו מצבים מסוימים כדי לחיות אותם מחדש פעם נוספת בחוויות אותן עברנו בעבר.

כעת ברצוני לעורר את התלהבותי:מתרגיל שכמעט פעם פעמים בשבוע עושה אותו

כאשר אני אתה מניח את ידך על מחבר בצורת אגרוף או בכל צורה אחרת, אתה באופן אוטומטי תתחיל לבצע נשימות חזקות ותראה את עצמך חזק ותזיז את גוף בכוח ותשמע את עצמך אומר: "אני חזק"  ותחוש בהרגשה העזה.

בואו ננסה זאת יחד:

חשוב על חוויה שחיזקה את התלהבותך מאד בעבר. נשום נשימות חזקות, הפרד בין כתפיך והרם את ראשך. כאשר תחושותיך תהיינה חזקות, נגע במקשר של ניסוי הזה ושנן חמש פעמים: "אני חזק….אני חזק".

עתה הרם את ידך מעל המחבר וגע במקשר פעם נוספת. ….מה אתה מרגיש כעת? מה את שומע בתוכך? היה ותבצע את התרגיל בצורה נכונה, ללא ספק תעלה דרגת התלהבותך ביותר.

התאמן בשימוש של המקשר מספר פעמים ביום עד עשר ייהפך לחלק ממך ותתרגל אליו. מכאן ואילך כל שעליך לעשות כדי להגיע לדרגת הכוח הזאת הוא לגעת  במקשר הספציפי בכל אחד מן הניסויים אשר גרמו להעלאת רמת התלהבותך.

ברצוני כעת להציע אסטרטגיה של הנעות הכוח: שזה עוזר לי מאוד בחיי ואני משתמשת בזה רבות -

  • קנה ספר זיכרונות ורשום בו אחת ליום לפחות שלוש מקרי הצלחה שלך באותו יום. אין הגיון בסברתך שלא עשית כל דבר מוצלח שהרי אתה עדיין נושם ובבריאות טובה ובעל מחשבות מועילות וקשרים.  רשום על הספר: "חברי להצלחה" וקרא אותו מדי פעם היות והוא יעלה את התלהבותך במהרה.
  • רשום רשימה של דברים שתרצה לקנות וכל פעם שתעשה מעשה מצליח קנה לעצמך את אחד הדברים הרשומים ברשימה. פעולה מצליחה עשויה להיות עסקה נושאת רווחים או ביקור אצל חבר או שליטה ברגשותיך בעת הצורך. גמולך עשוי להיות הזמנה לארוחה או קניית ספר, למשל, או צפייה בסרט קומי וכו'.
  • עשה דבר מה בשביל עצמך פעם בשבוע כגון האזנה למוסיקה שאתה אוהב, או עיסוק בספורט או אכילת ארוחה בריאה או הליכה במקום שקט.
  • השתמש במקשר לתרגול שלוש פעמים ביום ושים לב לעשות זאת ברגישות ובכנות. וודא שאתה מצליח בכל פעם עד שהפעולה תיעשה אוטומטית. קח את האימון צעד אחר צעד. אלה הם חייך…..נהל אותם כעת….המשך להתלהב מהם

זכור תמיד: ליהנות מכל דקה כאילו זו הדקה האחרונה, לחיות באמונה, בתקווה והרבה אהבה, לחיות במאמץ והערך את חייך

  
מאמרים נוספים :

» מפתיח לאושר

 הנעה (מוטיבציה)לגעת באושרמנוע ההתנהגות האנושיתהנעה או מוטיבציה, היא מכלול התהליכים אשר מעוררים, מכוונים ומשמרים את ההתנהגות האנושית לעבר מטרה מסוימת מאת ניבין חלילי אללולודוטורנטית בפסיכולוגיה "מזלו של אדם נתון...

» כוח הדמיון

"ישנם אנשים הרואים דברים כמו שהם ושואלים זה את זה ומדוע....אך אני מדמיין את הדברים שלא התרחשו ואומר כאשר לא". ג'ורג' ברנרד שוהצלחות והישגים של היום הן דמיונות וחלומות של אתמול. אם תחשוב על כך קצת ותסתכל סביבך, תבחין בבניינים...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים