שובר לפרסום בגוגלהתקן החדש למתקנים מתנפחים - אינו מחייב

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : עידן מור   
שלישי, 07 דצמבר 2010 10:58
התקן החדש למתקנים מתנפחים - אינו מחייב

מקור המאמר: http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/ArticleLayout/CdaArticlePrintPreview/1,2506,L-3783867,00.html

מכון התקנים פירסם תקן ישראלי חדש למתקני משחקים מתנפחים במטרה לצמצם את תאונות הילדים, אולם כרגע לא מדובר בתקן רשמי כך שלא ניתן יהיה לאכפו על המפעילים
איריס נאור-ליפשיץ

להשתולל ולקפוץ במתקנים מתנפחים במסיבת יום הולדת בפארק או בבילוי בקניון הוא אחד מסוגי הפעילויות המועדפות על הורים לפעוטות וילדים. אולם מתקנים מתנפחים כאלה מהווים גם מקור לתאונות רבות. בין הסכנות הצפויות: קריסת המתקן והילכדותם של הילדים, נפילת ילדים מגובה, צפיפות יתר של ילדים הגורמת לחבלות, סכנת התחשמלות ועוד. כך, למשל, במתקן מתנפחים בבאר-שבע ילד בן 8 שטיפס על קיר מתנפח בגובה 4 מטרים נפל לתחתית המתקן ושבר את מרפקו. במקרה אחר ילד בן 12.5 שקפץ על מתקן מתנפח ברמת-גן התנגש בילד שמולו ונחבל.

עד כה לא היה תקן למתקנים מתנפחים, אולם בימים אלה פירסם מכון התקנים תקן לאותם מתקני משחקים מתנפחים לילדים. מטרת התקן: למזער את הסיכון ואת האפשרות לפגיעות חמורות הנגרמות כתוצאה מהשימוש במתקנים האלה.

עדיין לא מדובר בתקן רשמי המחייב פיקוח של משרד התמ"ת או משרד העבודה על הפעלת מתקנים כאלו. כלומר, לא ניתן יהיה לאכוף את התקן על המפעילים. "זה אמנם לא תקן רשמי מחייב בשלב זה, אבל זהו צעד חשוב בהעלאת המודעות לדרישות תקן למתנפחים", מציין דורון טמיר, מנכ"ל מכון התקנים. טמיר מקווה שהתמ"ת או משרד העבודה "ירימו את הכפפה ויפעלו כדי שיהפוך לתקן הזה שיחייב כל מפעיל ויצרן של מתנפחים".

למרות ריבוי משחקיות - אין תקני בטיחות

מנתוני מכון התקנים עולה כי 20% מהתאונות במתקני המשחקים נגרמות עקב תחזוקה לקויה והשאר כתוצאה מתפעול והצבה לא נכונה של המתקנים.

"רוב המשחקיות הפועלות בארץ מוגדרות כעסקים פרטיים ועצמאיים. הבעיה היא שלמרות ריבוי המשחקיות בארץ עדיין אין קריטריונים או תקנים מסודרים ומחמירים המקפידים על בטיחותם של הילדים המגיעים לבלות במקום", מציינת דרורה נבון, דוברת ארגון "בטרם", המרכז לבטיחות ילדים.

מה אומר התקן למתנפחים

התקן הישראלי החדש (ת"י 5378 מתקני משחקים מתנפחים - דרישות בטיחות ושיטות בדיקה) הוא למעשה תרגום של תקן אירופי והוא חל על מתקני משחקים מתנפחים המיועדים לשימושם של ילדים עד גיל 14. בתקן מפורטות בין היתר דרישות לפתחי כניסה ויציאה, כך שתתאפשר גישת מבוגרים כדי לסייע למשתמשים בעת הצורך, דרישות עבור מבנה המתקן כך שלא יילכדו בו איברי גוף או בגדים, דרישות לעיגון המתקן לקרקע כדי להבטיח את יציבותו, דרישות לקירות בלימה גבוהים כדי למנוע נפילות, דרישות עבור מיקום המתקן שלא טומן בחובו סכנות כמו חוטי חשמל. בנוסף, מפורטות דרישות עבור חומרי גלם מתאימים.

  • המתקן צריך להיות מאריג המעכב התפשטות אש
  • אין להשתמש בחומרים מסוכנים המזיקים לבריאות המשתמש
  • החוטים והתפרים יהיו מחומר שאינו נרקב, למשל פוליאסטר וניילון
  • מהירות הרוח שבה ניתן להשתמש במתקן בחוץ תהיה 38 קמ"ש
  • אסור שבמבנה המתקן יהיו פתחים היוצרים סיכון הילכדות הראש והצוואר
  • בעת שימוש במתקן המתנפח בחוץ הוא צריך להיות מקובע לקרקע, עדיף באמצעות יתדות
  • לכל מתקן מתנפח יהיו לפחות 6 נקודות עיגון
  • חבלי הטיפוס יהיו בקוטר 45-18 מ"מ

 

 


 
STU2

פרסום ביטוח למטה

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים