שובר לפרסום בגוגלהתהליך שלנו: מילדות לבגרות

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : מור דהן   
שישי, 13 אפריל 2018 15:09

כולנו עוברים אותו, בדרך כלל הוא קשה ויש אתגרים בדרך, לא אולי, בטוח.
אך האם פעם חשבתם מה באמת הוא אומר עלי, תהליך ההתפתחות שלי?שלב א' גיל הרך - גן חובה

בתור ילידים, קטנים, הזמן הזה הוא זמן שרובנו לא זוכרים ממנו יותר מדי כי המוח עדדיין בשלב ההתפתחות שלו, זכרונות מעורפלים, זה מה שיש לנו עשר שנים קדימה, במוחנו.

אבל מה באמת גורם לנו להתפתח בגיל הזה?

  • הדיבור - השפה היא זר מבחינתנו אך אנחנו מתחילים לשמוע ולדקלם מילים
  • ההליכה - רובנו צריכים ללכת, חלקנו עדיין חסרי יציבות בשיווי משקל בסיסי מאוד וחלש, העצמות עדיין מתפתחות
  • המראה - אנו משתנים מרגע לרגע, בכל נתוני הגוף , תווי הפנים ועד לפרטים הקטנים ביותר.
  • חינוך וכושר גופני - זה הזמן שלנו לקבל את עצמנו מבחינת שאר הדברים, ולהתחיל לקבל חינוך וערכים, ללכת אל חוגים של ילדים בגיל הרך, ולהתמודד אל מול אתגרי הספורט השונים.


שלב ב' - כיתה א' עד כיתה ו' 

שלום כיתה א', זהו השלב שאחרי גן החובה, בו אנו כבר מדברים נראים ומתנהגים כמו ילדים, קצת קטנים, אך אומרים שהיום הדור הוא מיוחד וחכם הרבה יותר.

גם כאן יש כמה תובנות הקשורות להתפתחות:

  • התפתחות הילד והמוח - כאן כבר נכנסים מקצועות החשבון והמדעים, מבדידים ועד חקר החלל.
  • אכילת ממתקים בתדירות גבוהה - כאן הילד כבר ברשות עצמו בשעות בית הספר, אפשר לקרוא לזה עצמאות מוגבלת, אך עדיין מקבל חופש לאכול ולקנות לו ולחבריו את המזון, ולבחור את מה שהילדים הכי אוהבים - ממתקים, והרבה.
  • קשרים חברתיים - אם בגן חובה וטרום החובה רכשנו חברים אך עם רובם ניתקנו קשרים כי דרכנו התפצלו לפי בחירת ושיקול הורינו, אז בבית הספר יש לנו זמן לצבור קשרים הרבה יותר ארוכים וחזקים, מגיל 6 שעולים לכיתה א' ועד גיל 12, ומי יודע אולי זוהי תחילתה של ידידות מופלאה ארוכת שנים?שלב ג' - כיתה ז' עד כיתה י'

ילדים גדולים? יותר כמו נערים. בדרך נחווה עלייה לתורה, יישור שיניים יש האומרים שלפי סקרים רוב הילדים עוברים בגיל הזה את היישור עצמו בצוותא עם הלבנה, נעבור גם זוגיות, חלקנו, מריבות וויכוחים עם ההורים, ובקיצור גיל ההתבגרות במיטבו.

אז מה יש לנו כאן?

  • בגרות, ובגרויות - יש האומרים שרובנו נהיים לחוצים במעבר לחטיבת הביניים, למבחנים המסובכים יותר, למקצועות החדשים והרמה הגבוהה יותר של הלמידה, התבגרנו, עכשיו זה הזמן גם להכיר אנשים חדשים אחרי 6 שנים ביחד עם כל החברים שהתרגלנו אליהם.
  • חוויות מרעישות - יציאות ובילויים כבר הם חלק מחיינו, אם זה לגן השעשועים הקרוב בערבי שישי והסופ"ש, או החשיפה למסיבות של גילאי חטיבות הביניים ( בעיקר בחגים ובחופשים).
  • מודעות - הנערים בגיל זה מפתחים מודעות ונחשפים גם לעולם האינטרנט המרעיש, שיכול לכלול בגופו איומים ושלל סכנות, יש להורים תפקיד חשוב מאוד, בלהיות הורים תומכים ומלווים בתהליך המלא של גיל ההתבגרות, להיות דרוכים לכל סכנה אשר נשקפת, וגם ללמד את הילדים שכבר הפכו לנערים, לבחור, ולבחור נכון.

לסיכום,

הורים, ילדים, ונערים,

זה לא משנה מי אנחנו או מהיכן הגענו, הדרך - זו היא שמשנה.

  
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים