העתקת עצים

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : מעוז גיזום   
חמישי, 12 אפריל 2012 10:38

עצים הם דבר נפלא. אין כמותם להחיות את הנוף ולהוות עבורנו ריאה ירוקה, במיוחד בימים בהם זיהום האוויר גובר לצערנו. לעיתים קורים מצבים בהם עץ עלול להפריע לשגרת חיינו, אך במקום לנקוט באמצעי קיצוני כמו כריתת העץ, ישנה אפשרות להעתיק אותו למיקום אחר.

אלו מצבים דורשים העתקת עץ?

העתקת עצים מתרחשת בעיקר מכמה סיבות נפוצות.


הראשונה שבהן היא כאשר עץ עלול להוות סכנה לחיי אדם. למשל, עץ הגדל בסמוך לקווי מתח וענפיו מתחילים להסתעף בין החוטים, עלול לגרום למפגע סביבתי חמור ולסכנה מוחשית.
מקרה נוסף הוא כאשר שורשי העץ מסתעפים לכל עבר ופוגעים בתשתיות מבנים, חודרים לצנרת ולמערכות הביוב ובכך עלולים אף לערער את יסודות המבנה כולו, לגרום לפיצוץ הצנרת או סתימתה באופן מוחלט ולשחיקת התשתיות.
סיבה נוספת להעתקת עץ היא לצרכי בניה וביצוע עבודות פיתוח, כאשר בתום עבודות הבנייה ניתן להעתיק את העץ חזרה אל מקומו המקורי וכך ליהנות מהנוף הטבעי שהיה במקום לפני ביצוע העבודה.
העתקה שנעשתה פופולארית בשנים האחרונות הינה העתקת עץ בוגר שגודל במשתלה אל גינת נוי פרטית כדי לחסוך זמן בגידול עץ צעיר עד להגעה לגודל מלא.

חשוב לציין שכל ביצוע העתקה כזו דורש אישור הניתן ע"י הרשות המקומית או ע"י קק"ל.

תהליך ההעתקה

העתקת עצים מקצועית היא תהליך מורכב במיוחד, הדורש את מיומנותם של אנשי מקצוע מומחים. היא דורשת זמן הסתגלות לעץ, העשוי לקחת חודשים ושנים, וכמו כן דורשת ידע מקצועי לגבי דרך עקירתם, בירור מעמיק אודות שורשיו וסוג הקרקע לה העץ זקוק, טיפול מסייע להסתגלות העץ לסביבתו החדשה והמשך צמיחתו הבריאה.

ההעתקה מתבצעת בכמה שלבים:
חפירה סביב שורשי העץ ויצירת בור המאפשר לקצוץ את שורשיו לגודל המאפשר המשך הזנה ותמיכה לעץ עד הובלתו.
בהמשך משאירים את העץ במקומו, כששורשיו מגודרים, על מנת לאפשר לו להמשיך ולהצמיח שורשים צעירים שיקלו על קליטתו למקומו החדש.
בשלב האחרון אוספים את שורשי העץ באופן הנקרא "ארגוז", עוטפים את השורשים בבד יוטה וכורכים סביבו חוט תיל ולאחר מכן מעבירים את העץ לשתילה במקום המיועד.

ההצלחה בהעתקת העץ תלויה בביצוע מקצועי של כל השלבים והקפדה על שמירת גוף שורשי העץ במצב תקין ללא פגיעות וקרעים, שתילה נכונה דישון והשקיה מבוקרת.

יתרונות וחסרונות התהליך

ראשית, היתרון הגדול הינו הצלת העץ והימנעות מכריתתו. יתרון ברור נוסף במקרים בהם העץ היווה סכנה או מטרד לסובבים הוא – פתרון הבעיה שיצר העץ, הצלת צנרת המבנה או מניעת קריעה של חוטי מתח בסביבת העץ.
כמו כן, במקרים של העתקת עץ בוגר ממשתלה אל גינה פרטית- חיסכון זמן והשקעה בגידול עץ צעיר עד להפיכתו לעץ בוגר ויציב, ועיצוב הנוף בצורה מתוכננת וידועה מראש.
אולם ישנם גם כמה חסרונות בולטים בשיטה זו, הראשון שבהם- פגיעה לא קלה בחיי העץ, עקירתו מן הקרקע הנוחה לו, קיצוץ שורשיו והעברתו למקום אחר הדורש הסתגלות מחדש, כל אלו עלולים לגרום לפגיעה בעץ ובמקרים קיצוניים להביא למותו תוך זמן קצר.
חיסרון בולט נוסף הינה העלות הגבוהה שבהעתקת עצים, ההכנה המוקדמת והתהליך המורכב, כמו גם הסתגלות העץ לאחר מכן והשקעה בשיקומו, כשלמעשה לא מובטח לנו שהעץ ישרוד את התהליך ואכן ישוב לגדול ולהתחזק.

לסיכום, העתקת עצים הינה תהליך מורכב הלוקח זמן רב ועלותו גבוהה. תהליך זה דורש ביצוע ע"י מומחה הבקיא בכל היבטי העץ, הקרקע וסביבת הגידול.
אנו ב"מעוז גיזום" מאמינים שבחירה בבעל מקצוע אמין ומקצועי, תבטיח תהליך נכון ואיכותי להעתקת העץ, וביצוע בטיחותי המונע סיכון פגיעה ברכוש או בנפש בסביבת העץ ובמהלך העברתו.


www.m-gizum.com
 
מאמרים נוספים :

» החשיבות בבטיחות בזמן כריתת עצים

אחת הפעולות המורכבות ביותר אך גם החשובות ביותר שאף נחשבות למצילות חיים - הן הפעולות של כריתת עצים. מדוע יש צורך לכרות עץ? יש יתרונות רבים הרי בשתילתם של העצים, והם תורמים מאד לסביבה ולמאזן האקולוגי. עם זאת, הכריתה לעתים...

» כלי עבודה המשמשים לטיפול בעצים

טיפול בעציםעצים הם חלק בלתי נפרד מחיינו. העצים נמצאים בכל מקום, בעיר, בכפר וביערות. בני האדם משתמשים בעצים ועובדים איתם כמעט משחר האנושות. ישנן פעולות שונות הנעשות עם עצים, חלקן קשורות לתעשייה ולייצור וחלקן קשורות לקישוט...

» איך לשמור על השיער בתקופת החורף

השיער שלכם בעל נטייה להיות יבש בחורף וזאת בשל שינויי טמפרטורה חדים אשר הם כתוצאה מיציאתכם ממקום מחומם אל האוויר הקריר בחוץ. מזג האוויר בחורף יכול להיות הרסני ביותר עבור השיער שלכם. בחודשי החורף השיער שלכם הופך לשיער יבש...

» קמין - כי מי צריך מזגן?

עוצמת החום וההספק של הקמין נקבעים לפי הקוטר של תא הבערה. בעבר, היה הקמין הדרך כמעט היחידה לחימום הבית, ללא אמצעים טכנולוגיים מתקדמים הקיימים היום . ישנם סוגים רבים של קמינים, אשר פועלים היום בשילוב עם טכנולוגיות נבדלות...

» איך להתחמם לחורף בעזרת קמינים

קמין גז אשר הותקן באמצעות טכנאי מוסמך ישמש את הבית בבטחה לתקופה של שנים , אין סיבה לדאגה . החיסרון היחיד המתלווה אל קמין עצים הוא התלות באספקה שוטפת של עצים להסקה, ישנן חברות המספקות משלוחי עצים באופן קבוע עד הבית. הפלט...

» טיפים לטיפול בשיער פגום

אחת התופעות המרגיזות ביותר שיש, היא ללא כל ספק תופעת השיער הפגום. למה בדיוק הכוונה? לצערנו הרב, עקב טיפולי שיער שאינם אחראיים, כמו גם ניסיונות לצבוע את השיער, והחלקות מרובות וחובבניות, נוצר מצב שבו השיער הופך לפגום, מאבד...

» הכל על שעווה לגברים

טיפול קוסמטי לגברים זוכה לפופולאריות הולכת וגדלה בכל רחבי העולם. בימינו, גברים רבים פונים לטיפול קוסמטי כדי לטפל בעור שלהם ולהסיר שיער גוף לא רצוי.מהגבות ועד לבהונות, וכל מה שביניהן – גברים התחילו כבר לפני שנים לגלח את...

» שיקום שיער בראי ההיסטוריה

ההיסטוריה שינתה את האופן בו אנו מתמודדים עם השיער ההרוס או הפגום. כמובן שאפשר תמיד לצבוע, להסתפר או לקנות פאה. אך האפשרויות הללו לא מתאימות לאנשים שאכפת להם מהשיער שלהם והם רוצים להנות ממנו לאורך זמן, לאהוב אותו ולהרגיש...

» גיזום עצים

ישנם מספר גורמים חשובים ביותר לביצוע תהליך הגיזום, אך ראשית נסביר מדוע בכלל חשוב לגזום את העץ.הסיבה הראשונה והחשובה ביותר הינה בטיחות. עץ שאינו עובר גיזום בצורה מסודרת עלול להוות סכנה לסובבים. בימות החורף הקרים רוחות...

» טיפוח עצים ונוף

טיפוח צמחייה בחזית הבית, או תחזוק גינה מושקעת הם אחד הדברים המרשימים ביותר שאפשר להוסיף לבית, בצורה טבעית, נעימה למראה, המוסיפה הרבה חן וקסם לסובב אותנו. עצים הינם אלמנט נפלא לקישוט ועיטור סביבתנו, ויש להם היכולת לחזק...
STU2

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים