הוכחת הקשר הסיבתי בתביעות רשלנות רפואית

הדפסה
הוכחת הקשר הסיבתי בתביעות רשלנות רפואית - 5.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אלעד שניר   
רביעי, 14 דצמבר 2016 13:24

התובע בתביעת רשלנות רפואית, נושא בנטל ההוכחה.  עליו להוכיח ארבעה רכיבים: עליו להראות כי הייתה חובת זהירות בינו לבין הנתבע, חובה זו הופרה וכי נגרם נזק פיזי.

כמו כן, על התובע להוכיח את הקשר הסיבתי בין התנהגות הנתבע לבין הנזק.

בישראל, מוגשות תביעות רשלנות רפואית בתחומים שונים. למרבה הצער, ישנם מקרים לא מעטים של רשלנות רפואית בהריון וכן רשלנות רפואית בלידה. כאשר הטיפול באישה במהלך הריונה או בלידה עצמה, הוא רשלני, הנזקים עלולים להיות חמורים מאוד.

ישנן גם תביעות של רשלנות רפואית בטיפול שיניים. רשלנות זו גורמת לכאב פיזי רב ודורשת טיפולים מתקנים. לעיתים, הנזק אף אינו ניתן לתיקון.

* אתה לא לבד! עורכי דין מסייעים בפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

קשר סיבתי – מהו?

החלטתם להגיש תביעת רשלנות רפואית בהיריון. הרכיב המרכזי אותו תצטרכו להוכיח, הוא הקשר הסיבתי. עליכם יהיה להראות כי הנזקים מהם סובלים האם ו/או הילד,  נגרמו בשל הטיפול הרפואי במהלך ההיריון.

בתי המשפט דנים גם בתיקים רבים של רשלנות רפואית בלידה. דוגמא למקרה כזה הוא מצב שבו ביקשו ההורים התובעים להוכיח כי בחירה שגויה בשיטת הלידה, גרמה לפגיעה ביילוד.

הוכחת הקשר הסיבתי במקרה כזה ולמעשה, בכל תביעת רשלנות רפואית, תהיה באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי. ככל שהמקרה מסובך יותר, כך יהיה קשה יותר לשכנע את בית המשפט, בקיומו של קשר סיבתי בין ההתנהגות לנזק.

תביעת רשלנות רפואית בטיפול שיניים, היא קלה יותר להוכחה מבחינת הקשר הסיבתי מאשר למשל הולדה בעוולה.

בתי המשפט דחו תביעות רבות בגין הולדה בעוולה, בשל הנימוק כי לא הוכח קשר סיבתי בין התנהגות הרופא לבין אי הפסקת ההיריון.

אף במקרה בו הוכיחו ההורים התובעים כי הרופא התרשל במעקב הרפואי במהלך ההיריון, נדחתה התביעה, משום שלא הוכח כי לו בוצעו הבדיקות הדרושות, היה ניתן לאבחן את הפגיעה של העובר. כמו כן, בית המשפט לא שוכנע כי לו הייתה מתגלה הפגיעה, היו ההורים פועלים בהכרח להפסקת ההיריון.

רשלנות רפואית בהיריון - כיצד מוכיחים קשר סיבתי?

כל תביעה בגין רשלנות רפואית, תוגש עם חוות דעת של מומחה רפואי והדבר נכון גם לגבי תביעות רשלנות רפואית בהיריון או תביעות רשלנות רפואית בלידה.

חוות הדעת מהווה את הבסיס הראייתי לתביעה, כאשר עליה להתייחס למספר אלמנטים ובראשם, לקשר הסיבתי.

אם קיבל בית המשפט את חוות דעתו של המומחה, לגבי הקשר הסיבתי והעדיפה על פני חוות הדעת מטעם הנתבע, עמד התובע בנטל ההוכחה, בין אם מדובר בתביעה של רשלנות רפואית בהיריון, רשלנות רפואית בלידה או בכל תביעת רשלנות בתחום אחר.

חוות הדעת מתייחסת אפוא לשלושה מרכיבים:

1. סטנדרט הטיפול הסביר: המומחה ינמק בחוות דעתו, מדוע התנהגותו של המטפל, חרגה ממתחם הסבירות ולכן, רשלנית.

2. הקשר הסיבתי : חוות הדעת מסבירה מדוע התנהגות המטפל היא זו אשר גרמה לנזק. במקרה של רשלנות רפואית בהיריון, למשל, כיצד מחדלו של הרופא, לבצע בדיקה מסוימת, גרם לסיומו המוקדם של ההיריון.

3. הנזק הפיזי : במסגרת חוות הדעת, יציין המומחה מהו היקף הנזק הפיזי שגרם הטיפול הרשלני ומהו אחוז הנכות.

רשלנות רפואית בטיפול שיניים

טיפול שיניים, מכל סוג שהוא, המבוצע באופן רשלני, יכול לגרום לכאבים עזים למטופל. במקרים רבים, עליו לעבור טיפולים מתקנים, דבר הכרוך בזמן ובהוצאות כספיות.

על כל אלו, זכאי המטופל לקבל פיצוי כספי ועליו להגיש תביעת רשלנות רפואית בטיפול שיניים.

בתביעה זו, כמו גם בכל תביעת רשלנות רפואית אחרת, על המטופל התובע, יהיה להוכיח את ארבעת תנאי העוולה וביניהם, גם את הקשר הסיבתי.

מגישים תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה? רשלנות רפואית בטיפול שיניים? בכל תביעה שכזו, עליכם יהיה להוכיח את הקשר הסיבתי, קרי, התנהגות המטפל היא זו אשר גרמה לנזק. אם מדובר במקרה של רשלנות רפואית בהיריון, יהיה על התובעים להוכיח כי הטיפול הרפואי שניתן במהלך ההיריון, הוא זה שגרם לנזק.


 
מאמרים נוספים :

» הויכוח הציבורי סביב תביעות רשלנות רפואית

כמעט מדי שנה עולה לדיון ויכוח ציבורי סוער סביב . בניגוד לתביעות אחרות בדיני נזיקין, רשלנות רפואית מתקיימת על אף היעדר כוונת פגיעה מצד המזיק. זהו רק היבט אחד בבעייתיות של תביעות רשלנות רפואית אך הוא מחדד את מורכבות הנושא....

» חיסונים לילדים שמזיקים לילדים – רשלנות רפואית?

נהלי משרד הבריאות הם אלו שקובעים אילו חיסונים יינתנו לילדים בישראל. על פי שגרת החיסונים הקיימת במדינה בעשורים האחרונים, ישנן מחלות נפוצות ומדבקות הדורשות חיסון מגיל חודש ועד גיל 13. בעוד חיסונים לתינוקות ניתנים על ידי...