שובר לפרסום בגוגלהבסיס להליכי גירושין בישראל

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אלעד שניר   
ראשון, 01 ינואר 2017 13:08

על מנת לסיים בצורה פורמלית וחוקית קשר נישואים בין שני בני זוג יש צורך בפתיחת הליך גירושין. מלבד ההיבט המשפטי המשמעותי של הגירושין, יש גם משמעות חברתית ואישית לתהליך. ראשית, חשוב לזכור כי גירושין מסמלים את סופה של תקופה. בין אם בני הזוג בוחרים להישאר בקשר, להיפרד טוטאלית או לפתוח פרק חדש בחיים, הגירושין תמיד יהיו חלק בלתי נפרד מהאופי של המשפחה. בהקשר הזה גם אין הבדל בין גירושין המתבצעים בתוך משפחה עם ילדים לבין נישואים טריים אשר טרם הספיקו להתממש. שנית, גירושין משליכים על האדם בצורה אישית ויכולים ליצור תהליכים פסיכולוגיים עמוקים.

במידה ולא מתבצעת הכנה נכונה, קיים סיכוי לכך שפתיחת תיק גירושין יערערו את האיזון ואת היציבות בחיים. הדרך היחידה להימנע מהליך גירושין שלילי הוא לאסוף מראש את כל המידע הדרוש ולהתייעץ עם אנשי מקצוע המוסמכים לטפל בנושא.

* צריך ייעוץ בדיני משפחה? דע מהן זכויותיך – פורום משפטי: פורום דיני משפחה

כיצד מתייחס החוק לגירושין?

אי אפשר לדבר על הבסיס להליכי גירושין בישראל ועל הפרספקטיבה הרווחת מבלי להזכיר את יחסו של החוק. גירושין מציינים מצב בו בני הזוג חדלים לתפקד כזוג נשוי ומהווים אקט פורמלי. במקביל, רשויות המשפט נדרשות לקבוע מה תהיה מידת השליטה של הפרט בכל הקשור אל הגירושין ואל המשמורת על הילדים.

המטרה של בית המשפט היא להבטיח תפקוד תקין של המשפחה גם לאחר הגירושין. המשפחה אמורה להמשיך ולמלא פונקציות חשובות, עבור ההורים ועבור הילדים כאחד. נהוג לחשוב שהליך גירושין עם ילדים הוא מסובך יותר מאשר גירושין המתבצעים בין בני זוג בלבד, אך האמת היא שניתן למצוא לא מעט פסקי דין המוכיחים את ההפך. במילים אחרות, מורכבות הליך הגירושין תלוי בנסיבות הקיימות וברצון של הצדדים להתפשר; במילים אחרות, לא די בכך שרוצים להתגרש. המורכבות היא לא תוצאה של השאלה האם יש ילדים במשפחה או לכמה ילדים צריך בית המשפט לדאוג. החוק מתייחס בצורה ברורה אל הנושא של קביעת משמורת לילדים ולא משאיר עבור בתי המשפט מרווח רחב לפרשנות.

חלוקת הרכוש המשותף

המדינה ושלוחותיה קובעים גם כיצד יחולק הרכוש המשותף של בני הזוג. כאן המקום לציין כי חלק גדול מהקביעה תלויה בהסכמי טרום הנחתמים בין בני הזוג. כיום בוחרים זוגות רבים להגיע אל נוטריון או עורך דין על מנת לחתום על הסכם ממון. זהו הסכם המחייב את הצדדים במהלך גירושין ועשוי למנוע עוגמת נפש רבה. חלוקת הרכוש המשותף תלויה בכמות הרכוש שהייתה לכל צד טרם הנישואים, ברכוש שנצבר במהלך הנישואים עצמם ודרישות ספציפיות אותן אחד הצדדים מבקש להעלות לדיון.

הורות לאחר הפרידה

אחת הסוגיות החשובות ביותר העומדת בבסיס של הליכי הגירושין בישראל היא מצב ההורות לאחר הפרידה. זהו מצב בו הורים עוברים להתגורר בנפרד וחשוב להסדיר אותו מראש. בין יתר הבעיות שעלולות להתעורר בהורות לאחר גירושין או פרידה ניתן למנות את קביעת הסדרי הראייה, מידת השתתפותו של כל הורה בכלכלת הילדים, משברים פסיכולוגיים, הליכים משפטיים המחריפים את הקשיים ועלייה בהוצאות הנובעות מהצורך באחזקת שני בתים או לפעמים אפילו יותר.

שיתוף גורמים מקצועיים בתהליך

לסיכום, הליכי גירושין בישראל מיושמים בדרכים שונות במטרה לתת מענה אופטימאלי לצרכים של בני זוג בוגרים ושל ילדיהם. אין צורך להימנע מהליך גירושין במערכת יחסים אשר עולה על השרטון. הגירושין יכולים להסתיים במהירות במידה והם מתבצעים בצורה נכונה, ובמידה והצדדים בוחרים לשתף פעולה. מנגד, יש לערב מוקדם ככל האפשר את רשויות המשפט, את עורכי הדין ואת היועצים אשר יכולים לעזור בקידום הנושא. 
מאמרים נוספים :

» כיצד מקפיאים הליכי גירושין – והאם זה אפשרי?

 פתחתם בהליכי גירושין, ולפתע קיבלתם רגליים קרות והחלטתם לתת צ'אנס נוסף לזוגיות שלכם. האם ניתן להקפיא את הליכי הגירושין מבלי לסגור את התיק? אם כן – כיצד? ומהי תביעת שלום בית? על כך במאמר שלפניכם.ההחלטה להתגרש היא החלטה...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים